Majtki mogą kupić gdziekolwiek, gaz tylko w Rosji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pierwszy odcinek South Stream biegnie pod powierzchnia morza

- Gdyby Grecji potrzebne były zwykłe towary - majtki, zegarki czy krawaty - to mogłaby je kupić gdziekolwiek. A krajów, które są w stanie dostarczać surowce energetyczne w odpowiednich ilościach, jest niewiele. My jesteśmy w stanie - tak prezydent Władimir Putin skomentował przyłączenie się Aten do firmowanego przez Rosjan gazociągu South Stream.

Umowę - w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina i premiera Grecji Konstantinosa Karamanlisa - podpisali na Kremlu Wiktor Christienko, rosyjski minister przemysłu i energetyki, oraz Christos Folias, grecki minister ds. rozwoju.

Jeszcze Przed przyjazdem do Rosji szef greckiego rządu oznajmił, że South Stream jest wielce obiecującym projektem, gdyż zapewnia dywersyfikację dostaw gazu do Europy i tym samym umacnia jej bezpieczeństwo energetyczne.

South Stream - rosyjska broń energetyczna

Magistralą tą gaz z Rosji i Azji Środkowej - przez Morze Czarne i Bałkany - ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy.

South Stream, którego koszty budowy szacuje się na 14 mld dolarów, ma być oddany do eksploatacji w 2013 roku. Za jego pośrednictwem ma być przesyłanych 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Morski odcinek magistrali, który Gazprom zamierza ułożyć z włoskim koncernem Eni, będzie mieć 900 kilometrów długości. Zacznie się od tłoczni Bieriegowaja w rejonie portu Dżubga w Kraju Krasnodarskim, gdzie swój początek bierze już inna czarnomorska rura - Blue Stream, dostarczająca rosyjski gaz do Turcji.

Stamtąd South Stream zostanie doprowadzony do Warny w Bułgarii, gdzie podzieli się na dwie nitki: północną - przez Serbię, Węgry i Słowenię (lub Austrię) do północnych Włoch oraz południową - przez Grecję i Morze Adriatyckie do południowych Włoch.

Konkurent Nabucco, odpowiednik Gazociągu Północnego

Rosyjska rura uważana jest za konkurenta dla magistrali Nabucco, projektowanej przez Unią Europejską, a popieranej przez USA. Nabucco ma się zaczynać w Azji Środkowej, przecinać Morze Kaspijskie, Azerbejdżan i Gruzję, skąd po dnie Morza Czarnego pobiegnie do Turcji, a stamtąd - do Bułgarii, Rumunii, Węgier i Austrii.

South Stream przedstawiany jest też jako południowy odpowiednik Nord Stream (Gazociągu Północnego), który przez Morze Bałtyckie ma dostarczać gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec, z ominięciem Białorusi i Polski.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24