Majówki za 13 mld złotych

Najnowsze

Aktualizacja:

Jaki wpływ długie majowe weekendy mają na polską gospodarkę? Duży, a co gorsza negatywny - pisze "Gazeta Prawna" i wylicza, że dodatkowe wolne dni w tym miesiącu zmniejszają wartość PKB o 13 miliardów złotych.

Efekt netto jest negatywny: mniejsza liczba dni roboczych wpływa na wielkość produkcji przedsiębiorstw -akcentuje gazeta. Według szacunków ekonomistów, wpływ ten może sięgnąć nawet 0,4 proc. produktu krajowego brutto (PKB) za każdy dzień wolny od pracy. Oznaczałoby to, że dodatkowe wolne dni od pracy w maju kosztować będą gospodarkę... 13 mld zł.

Ale nie wszyscy na tym tracą - zyskują usługodawcy, głównie z szeroko pojętego sektora turystycznego, czyli restauracje, hotele i pensjonaty - uspokaja "GP". Polacy zmieniają nawyki i coraz więcej wydają na rekreację, czemu sprzyjają rosnące dochody z tytułu wyższych wynagrodzeń.

Ekonomiści jednak przestrzegają, że jako kraj ciągle na dorobku, nie możemy zapomnieć, iż mamy do nadgonienia spory dystans do krajów starej UE.

Warto również wspomnieć, że wiele dużych firm nie zaprzestaje produkcji, choć decydują o tym także względy technologiczne. Na przykład Grupa Lotos pracuje w systemie ciągłym, a jej stacje benzynowe są czynne 24 godziny na dobę - zauważa "Gazeta Prawna".

Źródło: "Gazeta Prawna"