Najnowsze

Majątki stoczni znów na sprzedaż

Najnowsze

TVN24Stocznia znajdzie właściciela?

Będzie kolejny przetarg na majątki stoczni w Szczecinie i Gdyni – dowiedziała się TVN24. Ministerstwo Skarbu chce ogłosić przetarg jeszcze w maju.

Na ponowną próbę sprzedaży stoczni w ramach tzw. specustawy zgodziła się Komisja Europejska. Termin przetargu poznamy najprawdopodobniej w ciągu tygodnia.

W Gdyni nie sprzedano do tej pory np. suchego doku, a w Szczecinie większości majątku. Nie wiadomo jedynie, czy zgłoszą się chętni na przetarg.

Pierwsza nieudana próba

W maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni w Szczecinie i w Gdyni. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy.

Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.

Centralne Biuro Antykorupcyjne uznało, że w przypadku przetargu mogło dojść do nieprawidłowości.

Stocznia po kawałku

W listopadzie podjęto próbę sprzedania części majątku szczecińskiej stoczni.

Konsorcjum osób fizycznych, które zastrzegło pisemnie ochronę swoich danych osobowych, za ponad 10 mln zł wylicytowało południową część stoczni Szczecin, gdzie znajduje się nabrzeże wyposażeniowe oraz budynek z biurami projektowymi stoczni.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości