MAE: Ceny gazu w Europie są trzykrotnie wyższe niż w USA

Najnowsze

sxc.hu | stormdanceUE wydaje rocznie 60 mld dol. na dotacje na produkcję energii ze źródeł odnawialnych

Wysokie ceny gazu ziemnego w Europie grożą wyprowadzeniem z niej znacznej części energochłonnego przemysłu takiego jak hutnictwo stali czy produkcja cementu - ostrzegł Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Birol postuluje zmianę europejskiej polityki ws. gazu i ograniczenie dotacji na produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

- Te gałęzie przemysłu są niezmiernie ważne dla gospodarki europejskiej, bowiem dają zatrudnienie ponad 30 mln ludzi i mogłoby to być poważnym ciosem dla gospodarki Unii Europejskiej - powiedział Birol agencji Reuters w kuluarach Światowego Forum Gospodarczego (WEF) w Davos w Szwajcarii.

Ceny gazu ziemnego w Europie są niemal trzy razy wyższe niż w USA, gdzie dzięki zagospodarowaniu złóż gazu w skałach łupkowych jego wydobycie znacznie wzrosło. Jak zaznaczył Birol, przezwyciężenie problemu nadmiernych kosztów energii wymaga od państw europejskich wszechstronnych przedsięwzięć, w tym renegocjacji kontraktów na import gazu w celu uzyskania bardziej korzystnych warunków oraz zwiększenia produkcji ze złóż niekonwencjonalnych, takich jak łupkowe.

Mniej pieniędzy na zieloną energię

Według niego UE powinna również ograniczyć kwotę 60 mld dolarów, jaką wydaje corocznie na dotacje do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym w elektrowniach słonecznych i wiatrowych. - W niektórych przypadkach jest to nadmierne i nakłada niepotrzebne ciężary na konsumentów - powiedział Birol.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna z siedzibą w Paryżu jest instytucją afiliowaną przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Autor: tryb//gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | stormdance