"Made in Poland" to taniocha słabej jakości. Bruksela kręci nosem

Najnowsze

tvn24Komisja Europejska twierdzi, że jakość naszych towarów pozostawia wiele do życzenia,

Komisja Europejska twierdzi, że jakość naszych towarów pozostawia wiele do życzenia, a gorsze jakościowo produkuje tylko Hiszpania – pisze "Puls Biznesu".

Eksperci KE wzięli pod lupę dziesiątki tys. rodzajów produktów, sprzedawanych w strefie euro w 2011 r.

Zła jakość?

Okazało się, że towary "Made in Poland" nie grzeszą jakością – średnio w skali od 0 do 1 oceniono ją na 0,45 pkt, wobec średniej UE 0,52. Gorsza była tylko Hiszpania - 0,44, a wyprzedziły nas nawet mniej zamożne gospodarki Rumunia - 0,46 i Bułgaria – 0,47.

Co gorsza, jakość polskich towarów się nie poprawia; symulacja dla danych za 2007 r. dała taki sam wynik – 0,45 i przedostatnie miejsce.

Przekłamania?

Polscy ekonomiści podchodzą jednak do wyników z dużym dystansem.

Znacznie lepszym niż wydumane metryczki naukowców miernikiem jakości towarów jest po prostu ich sprzedaż – mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Grupy Copernicus. A popularność polskich produktów eksportowych jest bardzo duża – zauważa.

Ekonomista PKO BP Piotr Bujak zwraca zaś uwagę, ze badane były dane z 2011 r. Od tego czasu nastąpiła zauważalna ekspansja wielu polskich firm, których konkurencyjność opiera się nie tylko na niskich kosztach, ale też na wysokiej jakości i innowacyjności – mówi.

Autor: /g / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24