Ma 44 lata i właśnie została miliarderką. Oto przyszła prezydent USA?

Najnowsze

World Economic Forum swiss-image.ch/Photo by Jolanda FlubacherSheryl Sandberg bierze udział w szczycie w Davos

Wartość fortuny Sheryl Sandberg przekroczyła wczoraj miliard dolarów. Wszystko dzięki szybującemu kursowi akcji Facebooka, którego Sandberg jest jednym z udziałowców. 44-latka stała się tym samym jedną z najmłodszych miliarderek na świecie.

Sandberg, która jest główną dyrektorką operacyjną w Facebooku, posiada 12,3 mln akcji w spółce. Na wtorkowej sesji w Nowym Jorku kurs każdej z nich wzrósł do 58,51 dol., sprawiając, że pakiet Sandberg jest obecnie wyceniany na ok. 750 mln dol.

Ale to tylko część majątku 44-latki. Od czasu debiutu Facebooka na giełdzie Sandebrg sprzedała już udziały o wartości 300 mln dol. i wciąż posiada 4,7 mln opcji na akcje spółki.

Z wyliczeń Bloomberga wynika, że w sumie jej majątek jest wart już ponad miliard dolarów, co czynią ją jedną z najmłodszych w historii kobiet-miliarderek.

- Nie wiem, czy jej dotychczasowa praca jest warta miliard dolarów. Po prostu miała szczęście, że wylądowała w odpowiednim miejscu, gdzie jej talent został doceniony - mówi w rozmowie z Bloombergiem David Kirkpatrick autor książki "The Facebook Effect" .

Coraz wyżej

Wzrost majątku Sandberg odzwierciedla wzrost jej znaczenia w globalnej scenie gospodarczej. Zanim trafiła do Facebooka, pracował m.in. w amerykańskim ministerstwie skarbu i w Google'u. Obecnie zasiada w radach nadzorczych Starbucksa i Walt Disney Co. Jest też autorką bestsellera "Lean In".

Zdaniem obserwatorów ambicje Sandberg sięgają jeszcze dalej. Mówi się, że w przyszłości może zostać pierwszą kobietą na fotelu prezydenta USA.- Wiedziała, kiedy przejść do Google'a, potem przenieść się do Facebooka i napisać książkę. Będzie też wiedziała, kiedy zacząć się ubiegać stanowisko polityczne i prawdopodobnie zdobędzie to stanowisko - ocenia Kirkpartrick.Obecnie Sandberg przebywa w Davos, gdzie bierze udział szczycie Światowego Forum Ekonomicznego.

Autor: //bgr / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: World Economic Forum swiss-image.ch/Photo by Jolanda Flubacher