Najnowsze

Łotwa za trzy dni przyjmie euro. Ponad połowa obywateli przeciw

Najnowsze

Aktualizacja:
fot. sxc; film: TVN24Ministrowie finansów krajów unijnych wyrazili formalna zgodę na przyjęcie przez Łotwę unijnej waluty podczas lipcowego spotkania

1 stycznia 2014 roku Łotwa dołączy do strefy euro. Tymczasem ponad połowa obywateli tego kraju jest negatywnie nastawiona do przyjęcia europejskiej waluty.

Łotwa będzie 18 krajem, który przyjmie jako obowiązującą walutę euro.

Obywatele za...

Z danych opublikowanych przez TNS Latvia wynika jednak, że w listopadzie 2013 roku 45 proc. obywateli było pozytywnie nastawionych do wprowadzenia wspólnej waluty. Wśród nich pozytywnie do sprawy podchodziło 41 proc., a 4 proc. oceniało ten krok jako bardzo pozytywny.

Z badania wynika też, że pozytywny stosunek do euro dominuje w grupie młodych ludzi między 15 a 24. rokiem życia, ale także wśród lepiej wykształconych i zarabiających.

... a nawet przeciw

W tym samym czasie ponad połowa (52 proc.) badanych zadeklarowała negatywny stosunek do wprowadzenia euro. 33 proc. z nich zaznaczyła odpowiedź - raczej negatywny, a 19 proc. - bardzo negatywny.

Takie nastawienie dominuje wśród osób w wieku 65-74 lata, z podstawowym wykształceniem i niższymi zarobkami lub bezrobotnych.

Kto następny?

W czerwcu 2013 roku Komisja Europejska ogłosiła, że to nadbałtyckie państwo spełnia wszystkie kryteria, aby wejść do strefy euro, a w lipcu formalną akceptację wyrazili ministrowie finansów krajów unijnych.

Łotwa będzie drugą bałtycką republiką w strefie euro. W 2011 roku unijną walutę przyjęła Estonia. Trzecie z państw regionu - Litwa, jeśli spełni wszystkie kryteria, może wstąpić do strefy euro już w 2015 roku.

Autor: mn/klim/ / Źródło: TNS Latvia

Źródło zdjęcia głównego: fot. sxc; film: TVN24

Pozostałe wiadomości