Łotwa ma najgorsze za sobą

Najnowsze

Aktualizacja:
wikipedia.orgBezrobocie na Łotwie jest największe w całej Unii Europejskiej

Hamuje tempo spadku w łotewskiej gospodarce. Według wstępnych danych, w IV kwartale ubiegłego roku PKB Łotwy stopniał o 17,7 procent rok do roku po spadku o 19 procent w poprzednich trzech miesiącach. Jeśli dane się potwierdzą, byłby to najlepszy kwartał na Łotwie w całym minionym roku.

Rynek oczekiwał jednak jeszcze lepszego wyniku, mianowicie spadku o niespełna 16 procent.

Według części analityków łotewska gospodarka - dotknięta kryzysem najmocniej ze wszystkich państw Unii Europejskiej - wykazuje już oznaki stabilizacji. W Europie zachodniej powoli wraca popyt na łotewskie towary - w listopadzie łotewski eksport przestał już iść w dół. Ryga korzysta z wartego 7,5 miliarda euro programu pomocowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej po tym jak w grudniu łotewski parlament - wbrew protestom Łotyszy - przegłosował ustawę, która zakłada cięcia w wydatkach na 500 milionów łatów (711 mln euro) oraz podwyżki podatków.

Spadek PKB Łotwy jest najgłębszy w całej Unii Europejskiej - najwyższe we wspólnocie jest też bezrobocie w tym kraju. Według metodologii Eurostatu, stopa bezrobocia na Łotwie sięga 20,9 procent.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org