Lotos? Zaraz sprzedamy

Najnowsze

Aktualizacja:
LotosLotos jest do kupienia - ale trzeba spełnić oczekiwania Skarbu Państwa

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiada, że resort zamierza jeszcze we wrześniu zaprosić inwestorów branżowych do przetargu w sprawie prywatyzacji Lotosu. - Spróbujemy to zrobić jak najszybciej - powiedział dziennikarzom. Przetarg ma być międzynarodowy.

O wrześniowym terminie resort mówi już od kilku miesięcy. Najpierw taki termin w lipcu podał sam minister Grad, potem w końcu sierpnia powtórzył go rzecznik resortu. Jednak do połowy września zaproszenie dla inwestorów nie pojawiło się.

Minister dodał, że jeżeli warunki przedstawione przez potencjalnego inwestora będą atrakcyjne, to wspólnie z ministrem gospodarki, przy zgodzie Rady Ministrów, MSP będzie finalizować transakcję. - Będziemy poszukiwać inwestora, który pokaże, w jaki sposób chce rozwijać spółkę, jak utrzymać ją na giełdzie, co może wnieść do tej firmy - wymieniał Grad.

Minister wykluczył możliwość udziału w tym przedsięwzięciu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. - Nie rozważam takiego scenariusza - uciął krótko. Wcześniej minister skarbu wykluczył także przejęcie Lotosu przez krajowego potentata petrochemicznego - Orlen.

Trzeba zmienić naftową strategię

W ubiegłym tygodniu Grad mówił w wywiadzie dla PAP, że "proces pozyskiwania inwestora będzie odbywał się równolegle ze zmianą strategii dla sektora naftowego. Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję o wejściu w życie tej strategii w momencie, kiedy będzie znała warunki zaproponowane przez inwestora i będzie pewna, że spełniają one wymogi resortu skarbu".

Resort skarbu oczekuje od inwestora, by Lotos pozostał samodzielną spółką giełdową i miał swoją siedzibę w Gdańsku. - Inwestor ma gwarantować określone inwestycje poprzez zapewnienie ich finansowania oraz podjęcie działań przyjętych w strategii w 2008 roku. Chcemy, żeby inwestor realizował tę strategię oraz zaproponował inwestycje rozwojowe. Międzynarodowy partner musi pokazać, że jest długoterminowym inwestorem i w jaki sposób chce zapewnić spółce dostęp do surowców - mówił Grad.

Drugi na rynku

Szef resortu skarbu uzgodnił w lipcu z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem, iż dla Lotosu zostanie otwarta "normalna procedura poszukiwania inwestorów". Potrzebna jest jednak zmiana zapisu w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku". Obowiązująca obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zakłada, że udział Skarbu Państwa w Grupie Lotos nie może być niższy od 50 proc.

Grupa Lotos jest drugim, po PKN Orlen, producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki - jest właścicielem 53 proc. akcji. Koncern zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze.

Lotos jest grupą kapitałową, w skład której oprócz spółki-matki wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lotos