Lotos szuka ropy w Norwegii

Najnowsze


Grupa Lotos będzie szukać i wydobywać ropę na norweskim szelfie kontynentalnym. Powołała w tym celu nową spółkę.

LOTOS Exploration and Production Norge AS ma siedzibę w Stavanger w Norwegii. Grupa Lotos ma w niej 100 proc. udziałów. Spółka w całości pokryła kapitał zakładowy nowego podmiotu, czyli prawie 4 mln złotych. Nie wiadomo jeszcze, kiedy LOTOS Exploration rozpocznie wydobycie.

Nową firmą pokieruje Henrik Carlsen. Od 33 lat jest on związany z koncernem Statoil. Realizował w nim wiele istotnych projektów z zakresu wydobycia ropy naftowej i gazu. Radzie dyrektorów nowej firmy będzie przewodniczyć prezes zarządu Grupy Lotos Paweł Olechnowicz.

Rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz mówi, że GL to jedyna firma paliwowa w kraju, która aktywnie angażuje się w proces dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. W ubiegłym roku do gdańskiej rafinerii z innego kierunku niż rosyjski przypłynęło ok. 600 tys. ton ropy naftowej. Stanowi to ok. 10 proc. zdolności przerobowych zakładu. GL nie-rosyjską ropę sprowadza m.in. z Kuwejtu i z Morza Północnego, ale też z polskich złóż na Bałtyku.

Według zapowiedzi Grupy, tym roku wskaźnik ten ma osiągnąć 15 proc. Docelowo - w 2012 r. - ma wynosić 40 proc. Wynik ten ma zostać osiągnięty przy uwzględnieniu zwiększonych zdolności przerobowych gdańskiej rafinerii. GL planuje, że od 2010 r. będzie to 10,5 mln ton rocznie.

Źródło: PAP

Raporty: