Lotos po 29 zł za akcję

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESDo tej pory Skarb Państwa nie sprzedawał akcji spółki bo oferowana cena była zbyt niska

29 zł za akcję Lotosu - po takiej cenie skarb państwa sprzedaje 14 mln papierów wartościowych tej spółki. To pakiet 10,78 proc. akcji. Ministerstwo skarbu poinformowało, że zakończyło się budowanie księgi popytu na akcje Lotosu, a do budżety wpłynie z tej transakcji 400 mln zł. Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiada w TVN CNBC Biznes, że Skarb Państwa, któremu zostało 52 proc., będzie kontynuował sprzedaż akcji Lotosu.

Według Budzanowskiego zaoferowanie pakietu prawie 10,8 proc. akcji, po 29 zł za sztukę, do dopiero początek prywatyzacji tej spółki. Resort chciałby, żeby kolejne pakiety trafiły do jednego inwestora branżowego.

- Chcielibyśmy żeby to był inwestor branżowy i takie rozmowy będziemy prowadzili, oczywiście pod warunkiem że będzie miał i będzie oferował odpowiednią cenę, ta cena była dotychczas zbyt niska, nie satysfakcjonowała nas i w związku z tym podjęliśmy decyzję o tym aby te akcje, część z tych akcji (...) sprzedać - powiedział wiceminister.

W piątek po południu akcje Lotosu notowane były po 29,35 zł po spadku o 5,63 proc.

Obecnie akcje Lotosu zostaną sprzedane inwestorom instytucjonalnym - ale z zakazem dystrybucji w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie lub Japonii. Na początku lutego skarb państwa sprzeda też 16 proc. akcji energetycznej Enei. Łącznie przychody z tytułu sprzedaży spółek skarbu państwa mają sięgnąć 25 mld złotych w tym roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES