Najnowsze

Lotos kupi od Rosneftu i PGNiG ropę za ponad 21 mld zł

Najnowsze

 
TVN24Gdański Lotos kupi ropę od Rosneftu i PGNiG

Grupa Lotos kupi ropę naftową za 18 mld zł od rosyjskiego Rosneftu i za 3,2 mld zł od PGNiG. Gdańska firma podpisała w piątek umowy z obu dostawcami.

Umowa z Rosneftem obejmuje dostawy w latach 2014-2016 i przewiduje dostawę ok. 2,4 mln ton ropy naftowej typu Russian Export Blend Crude Oil (REBCO) rocznie. Ropa dotrze do gdańskiej rafinerii rurociągiem „Przyjaźń” lub drogą morską. Umowa przewiduje odszkodowanie z tytułu niedostarczenia lub nieodebrania ropy – jego wysokość nie przekroczy około 1,5 mln zł (odszkodowanie liczone będzie średniomiesięcznie w odniesieniu do uzgodnionych ilości rocznych).

Ropa PGNiG dotrze koleją

Z kolei PGNiG w latach 2015-2019 dostarczy Lotosowi ropę naftową o wartości ok. 3,2 mld zł. Możliwe jest przedłużenie umowy na czas nieokreślony.

– Umowa z Grupą Lotos, powiększająca grono klientów kupujących ropę naftową wydobywaną w Polsce, jest kolejnym potwierdzeniem słuszności realizacji przyjętej strategii dotyczącej m.in. efektywnego zagospodarowania krajowych złóż ropy naftowej i gazu – powiedział Jerzy Kurella, p.o. prezes zarządu PGNiG S.A.

– Dysponujemy jedną z najnowocześniejszych rafinerii na świecie. Nasze instalacje przerabiają różne gatunki ropy naftowej, co pozytywnie wpływa na efektywność i optymalizację produkcji – podkreślił Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

Ropa będzie odbierana koleją z terminali kolejowych PGNiG zlokalizowanych na terenie Oddziału PGNiG w Zielonej Górze.

Lotos prowadzi z PGNiG prace nad zagospodarowaniem złóż lądowych ropy w Polsce. W przyszłym roku spółki planują wykonać pierwszy odwiert poszukiwawczy, który pozwoli potwierdzić potencjał wydobywczy jednej z koncesji.

Autor: Klim/ / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości