Lotnisko w Modlinie staje na nogi. 350 tys. pasażerów w 2013 roku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN 24Modlin pod kreską

Port lotniczy Warszawa-Modlin obsłużył w zeszłym roku prawie 350 tys. pasażerów - w tym ponad 100 tys. w samym grudniu, pomimo, że przez pierwsze sześć miesięcy 2013 roku, Modlin był wyłączony z ruchu lotniczego. W tym roku przez Modlin może przewinąć się nawet 1,6 mln pasażerów.

Port Lotniczy Warszawa/Modlin, od początku działania do końca 2013 roku, czyli w 8,5 miesiąca, obsłużył 1,3 mln podróżnych i 8,8 tys. startów i lądowań. Najlepszym miesiącem pod tym względem był październik zeszłego roku, kiedy obsłużono 130,8 tys. pasażerów i 920 operacji lotniczych.

Pierwsi podróżni na Modlinie pojawili się 15 lipca 2012 roku. Port lotniczy obsługiwał tzw. tanich przewoźników, czartery i samoloty prywatne. Po niespełna pół roku działalności lotniska Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Warszawie cofnął pozwolenie na użytkowanie betonowej części pasa startowego. Dwie największe linii lotnicze: Wizz Air i Ryanair powróciły więc na warszawskie Okęcie.

Ryanair w Modlinie, Wizz Air na Okęciu

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał 24 czerwca 2013 roku pozytywną decyzję o wznowieniu ruchu lotniczego w Modlinie. Krótko po tym z Okęcia powrócił irlandzki Ryanair, ale Wizz Air postanowił pozostać na lotnisku Chopina. Węgrzy zapowiedzieli nowe połączenia z greckimi wyspami oraz więcej lotów do Luton, Sztokholmu i Tel Awiwu.

- To lotnisko wciąż ma wady. Wprawdzie naprawili tam pas startowy, ale nadal jest ryzyko, że lotnisko będzie paraliżowane przez mgły - stwierdził szef Wizz Aira József Váradi.

Choć Modlin ma już system ILS, który ułatwia lądowanie w czasie mgły, to posiada on najniższą, pierwszą kategorią. W praktyce oznacza to, że w przypadku trudnych warunków pogodowych, samoloty przekierowywane są na Okęcie.

Na częstych problemach lotniska w Modlinie najwięcej skorzystał właśnie port lotniczy im. Chopina w Warszawie. W momencie kiedy obaj najwięksi tani przewoźnicy działali z Okęcia, warszawskie lotnisko z miesiąca na miesiąc biło rekordy frekwencji. Przykładowo, w sierpniu zeszłego roku obsłużono tam 1,1 mln pasażerów, to o 27 proc. więcej niż w tym samym miesiącu w 2012 roku.

Autor: tryb/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Jakub Kamiński