Najnowsze

LOT musi zawiesić rejsy do Chin

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/5
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Polskie Linie Lotnicze LOT przez blisko miesiąc nie będą mogły wykonywać połączeń do Chin - poinformowała Administracja Lotnictwa Cywilnego ChRL (CAAC). To sankcja za wwiezienie na terytorium Państwa Środka 10 pasażerów, u których wykryto zakażenie koronawirusem. Narodowy przewoźnik poinformował, że na razie nie otrzymał żadnej oficjalnej noty ze strony chińskiej.

Kara w postaci zakazu lotów, nałożona przez CAAC, wejdzie w życie 2 listopada i będzie obowiązywała przez cztery tygodnie.

Powodem tej decyzji jest rejs na trasie Warszawa-Tiencin (LO93), do którego doszło 15 października. Po przybyciu na lotnisko docelowe przeprowadzono wśród pasażerów wyrywkowe testy na koronawirusa. Okazało się, że 10 z nich otrzymało wynik pozytywny.

W myśl chińskich przepisów linia lotnicza musi zawiesić połączenie na danej trasie na tydzień, jeśli pięciu pasażerów uzyska pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jeśli liczba przekroczy 10, linia lotnicza musi zawiesić loty na cztery tygodnie.

Oprócz LOT-u podobny zakaz otrzymały też linie: Mahan Air, Neos Air, Turkish Airlines, China Southern Airlines, Saudi Arabian Airlines.

Komentarz przewoźnika

LOT poinformował w komunikacie przesłanym TVN24 Biznes, że zgodnie z zasadami obowiązującymi wszystkich przewoźników obsługujących rejsy do Chin, każdy pasażer ma obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, potwierdzonego dodatkowo przez aplikację (w przypadku obywateli Chin) lub bezpośrednio przez ambasadę w przypadku obywateli innych państw.

Przewoźnik dodał, że w przypadku feralnego rejsu wszyscy pasażerowie wypełnili ten obowiązek.

"Nie otrzymaliśmy na ten moment żadnej oficjalnej noty ze strony chińskiej, dotyczącej opisanego zdarzenia" - czytamy w komunikacie.

Przewoźnik poinformował, że w połowie października zakończył połączenia do Tiencin zaplanowane na sezon letni i wystąpił z wnioskiem o możliwość ich przedłużenia. "Pod koniec zeszłego tygodnia otrzymaliśmy zgodę na wykonywanie rejsów do Chin także w sezonie zimowym. Planujemy wznowić loty pomiędzy Warszawą a Tiencin od 9 grudnia, bilety na te rejsy niedługo pojawią się w sprzedaży" - podkreślono.

Z Polski do Chin (z Warszawy do Pekinu) można teraz dostać się wyłącznie na pokładzie samolotów linii Air China.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock