LOT poprawia wyniki finansowe. "Nie ma mowy o upadku"

Najnowsze

Wiceminister: PLL LOT poprawia wyniki finansowe

Polskie Linie Lotnicze LOT poprawiają wyniki finansowe – poinformował wiceminister skarbu Rafał Baniak. Jak dodał, po 9 miesiącach są one lepsze o prawie 50 mln zł wobec planu restrukturyzacji złożonego do Komisji Europejskiej.

- Spółka realizuje konsekwentnie plan restrukturyzacji. Po dziewięciu miesiącach wynik LOT z działalności podstawowej (przewozu pasażerów - przyp. red.) jest lepszy o ok. 50 mln wobec planu złożonego do Komisji Europejskiej – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Rafał Baniak.

Baniak nie wykluczył, że LOT może wystąpić do resortu skarbu o wypłatę drugiej transzy pomocy publicznej w listopadzie, a nie w październiku, jak wcześniej informowała spółka. Narodowy przewoźnik w grudniu 2012 r. otrzymała 400 mln zł pierwszej transzy pomocy publicznej.

- Kiedy dokładnie zarząd LOT zwróci się z prośbą o wypłatę drugiej transzy będzie jeszcze zależało od wyników spółki, które są na bieżąco realizowane i analizowane. Wtedy może się okazać, że nie będzie to 381 mln zł, ale 300 mln zł, lub mniej. To zależy od bieżąco monitorowanych wyników i potrzeb płynnościowych spółki - powiedział wiceminister.

"Nie ma mowy o upadku LOT"

Plan restrukturyzacji PLL LOT, warunkowo zatwierdzony przez ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, analizuje obecnie Komisja Europejska. W dokumencie zapisano, że LOT może potrzebować dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. Prezes firmy podkreślał wcześniej, że zrobi wszystko, by wsparcie właściciela było jak najmniejsze. Zgodnie z założeniami planu restrukturyzacyjnego, LOT ma uzyskać trwałą rentowność począwszy od 2015 roku.

W związki z poprawą wyników, Baniak stwierdził: - Nie ma mowy o upadku LOT.

Na koniec roku przewoźnik planuje poprawić wynik i zmniejszyć stratę do ok. 132 mln zł wobec planu do KE, który zakłada stratę na poziomie ok. 142 mln zł.

PLL LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., a pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Autor: dln / Źródło: PAP