Londyn zrezygnuje z Rosatomu? Powodem Ukraina

Najnowsze

Wikiepdia/Gralo-CC-BY-SABrytyjski rząd analizuje możliwość anulowania porozumienia z Rosatom

Brytyjski rząd analizuje możliwość anulowania porozumienia o współpracy w zakresie energetyki atomowej z rosyjskim państwowym koncernem Rosatom – poinformował w oświadczeniu skierowanym do parlamentarzystów wiceminister ds. energii Michael Fallon.

Porozumienie pomiędzy Departamentem ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) a Rosatomem zawarte zostało we wrześniu 2013 roku. Przewiduje ono stopniowe dopuszczanie rosyjskiej spółki do inwestycji na brytyjskim rynku.

W 2013 i 2014 roku Rosatom miał szczegółowo przeanalizować sytuację regulacyjną w brytyjskim sektorze atomowym, by ewentualnie w następnym etapie przejść do uzyskania dopuszczenia do użytku na brytyjskim rynku swojego reaktora atomowego WWER.

Michael Fallon poinformował parlamentarzystów, że porozumienie „jest obecnie ponownie analizowane w świetle ostatnich wydarzeń na Ukrainie”. Zerwanie umowy mogłoby więc stanowić formę sankcji wobec Rosji.

Rosatom zawarł także osobne porozumienie z brytyjską spółką Rolls Royce w sprawie wspólnych przedsięwzięć na brytyjskim rynku i zagranicą.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikiepdia/Gralo-CC-BY-SA