Londyn: Powstanie prywatne więzienie

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huW Londynie powstanie prywatne więzienie

Londyn będzie miał nowe więzienie. W tej informacji nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zbuduje je i poprowadzi... prywatna firma. Wartość kontraktu zawartego przez firmę Serco to 415 milionów funtów (równowartość 502,6 milionów euro).

Serco to spółka giełdowa, jedna z głównych brytyjskich firm zajmująca się outsourcingiem. To ona jest operatorem londyńskiej DLR monorail - linii metra, łączącej dzielnicę doków z centrum miasta, której pociągi jeżdżą bez maszynistów. W więziennictwie ma także doświadczenie: w Australii prowadzi areszty.

Teraz ogłosiła, że podpisała kontrakt z brytyjskim ministerstwem sprawiedliwości na zbudowanie i prowadzenie więzienia w londyńskiej dzielnicy Belmarsh West. Jak podano, prace konstrukcyjne mają się rozpocząć niezwłocznie, a finansowanie kosztującej 100 milionów funtów budowy firma ma zdobyć ze źródeł zewnętrznych. Samą budową ma zająć się znana i na polskim rynku firma Skanska.

Więzienie ma pomieścić 900 dorosłych mężczyzn. Kontrakt na jego prowadzenie obejmuje 26,5 roku. Serco liczy jeszcze w tym roku na podobną umowę w odniesieniu do więzienia w Liverpoolu.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu