Lokalne gazety w ręce potentatów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plNa polskim rynku pozostaje coraz mniej lokalnych gazet niezależnych od wielkich graczy

Brytyjski fundusz Mecom kupuje "Gazetę Olsztyńską", w odpowiedzi Polskapresse w ciągu miesiąca może kupić "Kurier Lubelski" - dowiaduje się "Gazeta Prawna".

Według gazety negocjacje między wydawnictwem Edytor a Mediami Regionalnymi, spółką należącą do Mecomu, trwały od ponad pięciu miesięcy. W środę Media Regionalne poinformowały, że podpisały w Londynie umowę opcji na nabycie 100 proc. udziałów w olsztyńskiej spółce Edytor, wydawcy m.in. "Gazety Olsztyńskiej".

Do sfinalizowania transakcji ma dojść w ciągu maksymalnie sześciu miesięcy. Według informacji "GP", kwota transakcji nie przekracza 100 mln zł, a przychody Edytora to rocznie 40-50 mln zł.

Konkurent nie pozostaje w tyle

To nie koniec konsolidacji na rynku prasy regionalnej. Według informacji "GP", konkurent Mediów Regionalnych, wydawnictwo Polskapresse, najpóźniej w ciągu miesiąca może przejąć Kurier Lubelski, dziennik regionalny należący do inwestora giełdowego Zbigniewa Jakubasa.

Gazeta od miesięcy ukazuje się już z podtytułem "Polska - The Times", ale wciąż zachowywała niezależność finansową i redakcyjną.

- Jesteśmy już po negocjacjach. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch, trzech tygodni dojdzie do dopełnienia wszelkich formalności - mówi "Gazecie Prawnej" Zbigniew Jakubas.

Kolejna runda konsolidacji

Oba przejęcia to kolejna odsłona rywalizacji Mediów Regionalnych i Polskapresse od czasu wprowadzenia przez to ostatnie na rynek ogólnopolski dziennika "Polska", na bazie dotychczasowych gazet regionalnych. Gdy tytuł był w fazie przygotowań, Polskapresse namawiało Edytor do przyłączenia się do projektu.

Większościowym udziałowcem tej spółki jest Franz-Xavier Hitreiter, niegdyś wieloletni prezes Verlagsgruppe Passau, właściciela Polskapresse. Edytor jednak zaproszenia nie przyjął. Podobną propozycję odrzuciły także Media Regionalne. To doprowadziło do nieporozumień między wydawcami. W efekcie rozwiązano Mediatak, spółkę sprzedającą reklamy w dziennikach regionalnych, w których głównym udziałowcem było Polskapresse, a mniejszościowym Media Regionalne - przypomina "GP".

- To kolejny krok w rozwoju i umacnianiu pozycji Mediów Regionalnych na polskim rynku - mówi gazecie o planach przejęcia Edytora Truls Velgaard, dyrektor wykonawczy grupy Mecom w Polsce, do której należy też 51 proc. udziałów w Rzeczpospolitej.

Dzięki transakcji Media Regionalne zwiększą liczbę płatnych dzienników regionalnych do dziesięciu.

- Edytor jest także wydawcą ponad 20 tygodników lokalnych, kilku gazet bezpłatnych oraz kilku portali internetowych. Pozwoli to na zwiększenie atrakcyjności naszej oferty skierowanej do reklamodawców - dodaje Joanna Pilcicka, prezes Mediów Regionalnych.

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl