Litwa prosi UE o pomoc. Nie radzi sobie z pomorem świń

Najnowsze

tvn24Eksport wieprzowiny do Rosji zablokowany. Auta na granicy cofnięte

Litwa zwróci się do Komisji Europejskiej o ok. 20 mln euro na walkę z afrykańskim pomorem świń. Swoje szacunki strat przedstawi w Brukseli do 15 lutego.

W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń Rosja wstrzymała import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej.Ograniczenie dostaw wieprzowiny z UE do Rosji będzie obowiązywać przez co najmniej dwa miesiące - powiedział we wtorek szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert.

UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa.

Minister rolnictwa Litwy Vigilijus Jukna powiedział, że kwestia pozyskania środków z UE będzie omawiana na posiedzeniu Rady UE ds. rolnictwa i rybołówstwa. Posiedzenie Rady w Brukseli jest planowane na 17 lutego.

Dyrektor litewskiej państwowej służby weterynaryjnej Jonas Milius powiedział dziennikarzom, że Litwa zwróci się do KE o 20 mln euro wsparcia. Ok. 10 mln euro ma być przeznaczone na wybudowanie ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią.

Prawdopodobnie bowiem dziki zakażone chorobą afrykańskiego pomoru świń dotarły na Litwę z Białorusi. Pieniądze mają być też przeznaczone na budować hangaru do dezynfekcji aut, które przejeżdżają granicę i zakup mobilnej spalarni do utylizacji padłych i upolowanych dzików.

Wirus na pograniczu

Niebezpieczny dla trzody chlewnej wirus wykryto przed dwoma tygodniami u padłych dzików na pograniczu białoruskim, na terenie rejonu solecznickiego i orańskiego. W ubiegłym tygodniu litewski rząd ogłosił sytuację nadzwyczajną w sześciu rejonach na południowym wschodzie, m.in. w rejonach graniczących z Polską: łoździejskim i olickim.

Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale przynosi duże straty materialne. Choroba ta przenoszona jest przez dziki, które coraz częściej przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowane, wysychanie, w mięsie mrożonym potrafi przetrwać do sześciu miesięcy.

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia