Najmłodsza miliarderka w historii. Siedmioro Polaków na liście

Najnowsze


21-letnia Kylie Jenner jest najmłodszą osobą w historii, która dorobiła się miliarda dolarów - wynika z najnowszego rankingu najbogatszych ludzi świata "Forbesa". Na pierwszym miejscu znalazł się szef Amazona Jeff Bezos. W zestawieniu znalazło się też siedmioro Polaków.

Na tegorocznej liście "Forbesa" znalazło się 2153 miliarderów o łącznym majątku 8,7 biliona dolarów (prawie 33 bln zł). Najbogatszym człowiekiem na Ziemi drugi rok z rzędu jest szef Amazona Jeff Bezos, którego fortunę oszacowano na 131 mld dol. (prawie 500 mld zł). Na drugim miejscu znalazł się założyciel Microsoftu Bill Gates - 96,5 mld dol. (ok. 365 mld zł), a na trzecim prezes holdingu Berkshire Hathaway Warren Buffett - 82,5 mld dol. (ok. 313 mld zł).

Sukces Kylie

W najnowszym zestawieniu znalazła się również założycielka firmy kosmetycznej Kylie Cosmetics - Kylie Jenner. Znalazła się na 2057. miejscu. Według "Forbesa" to najmłodszy miliarder świata, który dorobił się samodzielnie (choć to stwierdzenie w przypadku Jenner wywołuje liczne kontrowersje). Pod tym względem przebiła nawet twórcę Facebooka Marka Zuckerberga, który podobny status osiągnął w wieku 23 lat.

Sukces biznesowy Jenner zawdzięcza w dużej mierze swojej popularności w mediach społecznościowych. Na samym Instagramie jej posty śledzi ponad 128 milionów obserwujących. Kylie Cosmetics według "Forbesa" warta jest 900 mln dolarów, ale po dodaniu milionów zarobionych w programach telewizyjnych, na promocji butów Puma i odzieży PacSun oraz pieniędzy wypłaconych w ramach dywidend jej majątek wart jest około miliarda dolarów.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem na liście miliarderów jest Michał Sołowow, który uplasował się na 691. pozycji. Jego majątek wyceniono na 3,2 mld dol. (ponad 12 mld zł). Dalej na liście znaleźli się jeszcze Zygmunt Solorz (2,7 mld dol. - ok. 10,2 mld zł), Dominika Kulczyk (1,8 mld dol. - 6,8 mld zł), Sebastian Kulczyk (1,7 mld dol. - 6,4 mld zł), Jerzy Starak (1,5 mld dol. - 5,7 mld zł), Tomasz Biernacki (1,3 mld dol. - 4,9 mld zł) oraz Dariusz Miłek (1 mld dol. - 3,8 mld zł).

Na 715. miejscu znalazł się Donald Trump, który jeszcze w 2017 r. został pierwszym prezydentem USA, który trafił na listę miliarderów "Forbesa". Jego fortuna szacowana jest na 3,1 mld dol. (ok. 12 mld zł).

Szamałow nie jest już miliarderem

Z kolei przypuszczalny były zięć prezydenta Rosji Władimira Putina - Kiriłł Szamałow - przestał być miliarderem. Według "Forbesa" jego stan posiadania wynosi obecnie 950 mln dol. (3,6 mld zł). Szamałow wypadł z czołówki najbogatszych ludzi świata po tym, jak media poinformowały o jego rozstaniu z Jekatieriną Tichonową, uważaną przez rosyjskie i zachodnie media za córkę Putina. W 2016 roku 34-letni wówczas Szamałow znalazł się na liście "Forbesa" jako najmłodszy w Rosji miliarder.

Kiriłł Szamałow jest synem przyjaciela Putina, współwłaściciela Banku Rossija Nikołaja Szamałowa.

Pierwsza "10" najbogatszych ludzi świata wg "Forbesa":

1. Jeff Bezos z rodziną - 131 mld dol. - Amazon 2. Bill Gates - 96,5 mld dol. - Microsoft 3. Warren Buffett - 82,5 mld dol. - Berkshire Hathaway 4. Bernard Arnault z rodziną - 76 mld dol. - LVMH 5. Carlos Slim Helu z rodziną - 64 mld dol. - telekomunikacja 6. Amancio Ortega - 62,7 mld dol. - Zara 7. Larry Ellison - 62,5 mld dol. - Oracle 8. Mark Zuckerberg - 62,3 mld dol. - Facebook 9. Michael Bloomberg - 55,5 mld dol. - Bloomberg LP 10. Larry Page - 50,8 mld dol. - Google

Autor: kris / Źródło: Forbes, PAP