Lista 100 najbogatszych: na podium bez zmian, ale dalej niespodzianki

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatSiedmiu najbogatszych Polaków

Jan Kulczyk z majątkiem przekraczającym 13 mld zł po raz kolejny otwiera Listę 100 Najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Ponad miliard zł mniej ma drugi w rankingu Zygmunt Solorz-Żak, a podium zamyka Michał Sołowow, który zgromadził prawie 7 mld zł.

1. Jan Kulczyk - 13,1 mld zł. Na czele listy bez zmian. W fotelu najbogatszego Polaka od kilku lat wygodnie siedzi Jan Kulczyk. "Wprost" porównuje biznesmena do Indiany Jonesa. "Na początku czerwca zdobył polski Ciech i ruszył dalej w świat" - pisze tygodnik. Chodzi przede wszystkim o inwestycje biznesmena w Afryce. W skład grupy kapitałowej Kulczyk Investments wchodzi 150 spółek, które prowadzą na Czarnym Lądzie kilkadziesiąt projektów, w sumie w 12 krajach.

2. Zygmunt Solorz-Żak - 12 mld zł. Po piętach Kulczykowi depcze Zygmunt Solorz-Żak i - jak pisze "Wprost" - gdyby nie gigantyczne 14 mld zł kredytu na zakup Polkomtelu już teraz byłby liderem listy 100 najbogatszych Polaków. "Perłą w koronie biznesmena jest sieć komórkowa Plus, ale fundamentem jego imperium pozostaje Cyfrowy Polsat" - czytamy w tygodniku.

3. Michał Sołowow - 6,96 mld zł. Trzecie miejsce należy do Michała Sowołowa, największego inwestora na warszawskiej giełdzie. Wartość udziałów w jego czterech giełdowych spółkach wynosi ponad 6 mld zł. Mimo że jest znany z twardej biznesowej ręki, a współpracownicy nazywają go dyktatorem, nie pozostaje obojętny na ich opinie. "Fakt, że od 2001 roku utrzymuje się w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków, świadczy o tym, że to skuteczne podejście" - pisze "Wprost".

4. Leszek Czarnecki - 6,33 mld zł. Pierwszy milion zarobił, pracując jako nurek we własnej firmie wykonującej roboty podwodne. Główny akcjonariusz i założyciel Getin Noble Bank - spółki, która w zeszłym roku osiągnęła 400 mln zł zysku i posiada aktywa o wartości 67,5 mld zł. Giełdowa wycena szóstego co do wielkości banku w Polsce osiągnęła niemal 8,5 mld zł.

5. Grzegorz Jankilewicz - 4,5 mld zł. Urodził się na Ukrainie, polskie obywatelstwo posiada od 1992 r. Z zawodu jest muzykiem, ale dorobił się na na handlu ropą. Jego firma Mercuria Energy Group, którą założył wraz z Sławomirem Smołokowskim w 1993 r. pośredniczy w sprzedaży ropy Orlenowi i Lotosowi. W 2013 roku przychód Mercurii wyniósł 112 mld dolarów.

6. Sławomir Smołokowski - 4,5 mld zł. Biznesowy partner Jankilewicza. Podobnie jak on urodził się na Ukrainie i również jest z zawodu muzykiem.

7. German Efromovich - 4,48 mld zł. Polski paszport ma od listopada 2012 roku. Urodził się w La Paz w rodzinie polsko-żydowskich emigrantów. Jest właścicielem m.in. linii lotniczych Avianca Taca, która obsługuje pasażerów w Ameryce Południowej i Środkowej. Pod koniec ub. roku chciał kupić PLL LOT. Przyjaciel byłego prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy.

8. Dariusz Miłek - 3 mld zł. Swoją karierę zaczynał na bazarze w Lubinie. Handlował m.in. odzieżą, elektroniką i butami. Wraz z biegiem czasu jego blaszak zamienił się w całą sieć sklepów obuwniczych, które dzisiaj znamy pod nazwą CCC. Spółka jest notowana na giełdzie, a Miłek ma w niej 35 proc. udziałów.

9. Jerzy Starak - 3 mld zł. Źródłem jego majątku jest Polpharma - największa polska firma farmaceutyczna, która ma ponad 5 proc. udziałów w polskim rynku leków. To on, w latach 90. wprowadzał na polski rynek popularne marki: Colgate, Palmolive i Bols. Miłośnik sztuki, wraz z żoną Anną Woźniak-Starak wspiera renowację Łazienek Królewskich w Warszawie.

10. Antoni Ptak - 2,59 mld zł. Właściciel największego w Europie centrum handlowego znajdującego się w Rzgowie pod Łodzią. Ma także kilka hoteli na Florydzie. Mieszka w Brazylii, na przełomie wieków inwestował w piłkę nożną.

Autor: ToL//gry/zp / Źródło: Wprost

Źródło zdjęcia głównego: Kulczyk Investments SA