Linie lotnicze na celowniku Brukseli

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huLotnicze alianse znalazły się pod lupą Brukseli

Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek dwa oddzielne dochodzenia antymonopolowe przeciwko niektórym członkom sojuszów lotniczych Star Alliance i Oneworld. Bruksela podejrzewa, że ich porozumienia o lotach nad Atlantykiem mogą łamać unijne przepisy.

Dochodzenie dotyczy porozumień, które zawarli członkowie Star Alliance - Air Canada, Continental, Lufthansa i United, oraz podobnych umów między członkami Oneworld - American Airlines, British Airlines i Iberia.

Komisja Europejska poinformowała, że porozumienia dotyczyły koordynacji działań handlowych, marketingowych i działalności operacyjnej na najważniejszych szlakach między UE a Ameryką Północną. - Kwestionowany poziom współpracy wydaje się być dużo szerszy niż zwyczajna współpraca między tymi liniami i innymi członkami Star Alliance i Oneworld - poinformowała Komisja.

KE oświadczyła, że sprawdzi, czy te wspólne działania mogą prowadzić do ograniczenia konkurencji, która może uderzyć w konsumentów lub inne firmy. Dodała też, że rozpoczęcie dochodzenia nie oznacza, że Komisja ma przesądzające dowody naruszenie prawa. Poinformowała też, że nie ma wyznaczonego terminu, w którym musi skończyć dochodzenie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu