Lewy, liry, kuny... Zobacz, jak nie przepłacić na urlopie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes / fot. Ramzi Hashisho - sxc.huWakacje: Karta czy gotówka?

Wakacje choć trochę egzotyczne to zawsze wydatki w obcej walucie - nawet gdy masz 'all inclusive'. Jak wydawać, by nie przepłacić? Walutę zabrać z Polski, płacić kartą? Zobacz, co bardziej się opłaca.

W kantorze - czy w banku? Jeszcze w ojczyźnie - czy już na miejscu? Czy chcemy, czy nie - w czasie wakacji musimy podjąć sporo finansowych decyzji. Oto jedna z nich: jak najbezpieczniej i najtaniej zakupić miejscową walutę.

Gotówka czy karta?

W większości "wakacyjnych" krajów, w których nie obowiązuje euro, najbardziej opłaca się płacenie miejscową gotówką, i to wymienioną na miejscu. Analitycy Open Finance sprawdzili dla TVN CNBC Biznes, jaki sposób płatności jest najtańszy w Bułgarii, Turcji i Egipcie. Pierwsza podstawowa reguła: nie warto jeszcze w Polsce kupować lewów, lirów czy funtów.

- Tutaj jest taka zasada: że im bardziej egzotyczna jest waluta, tym polskie kantory więcej na niej zarabiają - wskazuje analityk Open Finance Mateusz Ostrowski. Dodaje też, ze przewożenie pliku banknotów z Polski jest ryzykowne, bo ktoś może nam go po prostu ukraść...

Tym, którzy cenią sobie bezpieczeństwo, ale za cenę nieco wyższych kosztów - eksperci radzą płacenie, tam gdzie się da, kartą. Wskazują też, że w przypadku Egiptu i kart banku Pekao SA będzie to najtańszy sposób. W pozostałych przypadkach płatność kartą okazuje droższa, niż kupno waluty w kantorze na miejscu.

- Musimy w naszym banku dokładnie sprawdzić, jak wygląda ta kwestia przewalutowania. Polecałbym, żeby przed wyjazdem poświęcić pół godziny i przeliczyć sobie te wszystkie trzy dostępne opcje - radzi główny analityk firmy Expander Paweł Majtkowski.

Tego nie rób nigdy

Warto też pamiętać o żelaznej zasadzie: nigdy nie wymieniamy walut w kantorach na lotniskach czy w hotelach. Trudno bowiem o droższe miejsca.

W "wakacyjnych" krajach często dostępny jest jeszcze jeden sposób opłacania rachunków: walutą euro lub w dolarach. gdy można nimi bezpośrednio zapłacić rachunek w hotelu czy restauracji - to trzeba jednak bardzo uważać. Bo gospodarze zazwyczaj używają kursów wyjątkowo dla turystów niekorzystnych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes / fot. Ramzi Hashisho - sxc.hu