Lepsze widoki przez kratkę

Najnowsze

Aktualizacja:

Masz jeszcze słynną kratkę w swoim firmowym samochodzie? To dobra wiadomość! Podatnik, który ma samochód kupiony przed 1 maja 2004 r. z kratką i homologację potwierdzającą, że to "ciężarówka", może odliczyć podatek VAT zawarty w cenie paliwa kupionego do pojazdu.

Zdobyliśmy korzystną interpretację resortu finansów - chwali się "Puls Biznesu". Natomiast "Gazeta Prawna" wskazuje, że korzystna dla podatników sytuacja to wynik niedawnego rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, do którego zaskarżono polskie przepisy.

Korzystniejsza stała się sytuacja tych przedsiębiorców, którzy mają samochód z homologacją ciężarową, zakupiony przed 1 maja 2004 r. - W takim przypadku skoro ładowność samochodu wynosi powyżej 500 kg, to rzeczywiście przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytego paliwa. Prawo takie potwierdza wyrok ETS w sprawie firmy Magoora - wyjaśnia na łamach "GP" Zbigniew Liptak, doradca podatkowy w Baker & Mckenzie Doradztwo Podatkowe.

Dodaje, że zgodnie z tym wyrokiem prawo do odzyskania VAT przysługuje tym podatnikom, którzy w przeszłości wykorzystywali samochód do prowadzonej opodatkowanej VAT działalności gospodarczej i nabywali do nich paliwo, a jednocześnie ze względu na przepisy, które w wyniku orzeczenia ETS uznane zostały za niezgodne z prawem UE, nie dokonywali odliczenia VAT od nabycia tych samochodów i/lub od nabycia paliwa do nich.

Jednak na łamach "Pulsu Biznesu" inny ekspert, Tomasz Michalik z kancelarii podatkowej MDDP, apeluje do branży motoryzacyjnej: wypuśćcie na rynek jak najwięcej samochodów z homologacją ciężarową o ładowności 500 kilogramów. Gazeta zauważa, że takich samochodów jest obecnie mało, bo producentom nie opłacało się przedłużać juz uzyskanych homologacji, a tym bardziej występować o nowe. Teraz powinno się to zmienić i w opinii cytowanego przez gazetę eksperta może to poprawić sytuację polskiej branży motoryzacyjnej - a użytkującym samochody przedsiębiorcom pomóc ograniczyć koszty.

Ekspert wskazuje, że istotne jest, jakiego rodzaju były to samochody, bo ETS uznał za niezgodne z dyrektywami polskie przepisy jedynie w tym zakresie, w którym wprowadziły one ograniczenia w odliczaniu VAT w większym stopniu, niż obostrzenia istniejące 30 kwietnia 2004 r. To oznacza, że prawo do odzyskania VAT mają wszyscy, którym takie prawo przysługiwałoby według stanu prawnego na dzień przed wejściem Polski do UE.

Źródło: Puls Biznesu, Gazeta Prawna