Lepsze czasy dla firm? GUS: Optymizm rośnie

Najnowsze

tvn24Sprzedawcy prognozują większy ruch w sklepach

Rośnie optymizm wśród detalistów. Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przez GUS przedsiębiorstw. To o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. Spadł za to odsetek prognozujących pogorszenie sytuacji w gospodarce.

Prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lutym na poziomie minus 3, podczas gdy w styczniu było to minus 6. Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 18 proc., a przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 20 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Duże zapasy

"Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Przedsiębiorcy planują mniejsze niż przewidywano przed miesiącem ograniczanie zamówień towarów u dostawców. W najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się skala zmniejszania zatrudnienia zapowiadana w styczniu. Wzrost bieżących cen towarów jest nieco szybszy niż w styczniu, w najbliższych trzech miesiącach może być zbliżony do oczekiwanego miesiąc wcześniej" - napisano w komunikacie.

Autor: rf / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24