Lepsza koniunktura w sektorze bankowym. Widać dalszą poprawę

Najnowsze

TVN24Prowizje, ukryte opłaty - na tym zarabiają banki

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym, wyniósł w lutym br. 27,6 pkt, co oznacza wzrost o 0,1 pkt wobec ostatniego pomiaru – poinformowały podczas wtorkowej konferencji prasowej Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Jak ocenił Marcin Idzik z TNS Polska, w środowisku bankowym umacnia się przekonanie o wyraźnym wzroście aktywności klientów banków na rynku finansowym.

- W lutym indeks Pengab osiągnął podobną jak przed miesiącem wartość 27,6 pkt. Wskaźnik wyprzedzający wzrósł jednak o 5,9 pkt do 37,6 pkt. Z zachowaniem dotychczasowej dynamiki umacnia się wzrostowy trend na rynku kredytów konsumpcyjnych oraz mieszkaniowych. Za sprawą przyrostu depozytów terminowych poprawiła się struktura depozytów - stwierdził.

Coraz więcej chętnych

Idzik dodał, że 83 proc. placówek przewiduje wzrost popytu na kredyty złotowe. - To najwyższy wynik od trzech lat - podkreślił.

Z danych wynika, że w półrocznym horyzoncie bankowcy przewidują dalszą poprawę sytuacji na wszystkich monitorowanych rynkach.

- Malaje problem kredytów zagrożonych. Przewiduje się także dalszą poprawę przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych - wskazał Idzik.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24