Lepsza koniunktura w Niemczech, gorsze nastroje we Francji

Najnowsze

media.gm.comWartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 52,4 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach. Indeks PMI w sektorze przemysłowym Francji wyniósł w czerwcu 47,8 pkt. wobec 49,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

Indeks PMI jest wskaźnikiem aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym w danym kraju. Powstaje na podstawie anonimowych ankiet wysyłanych do przedsiębiorców, którzy odpowiadają na pytania dotyczące swojej branży i oceniają jak zmieniła się sytuacja w branży w relacji do poprzedniego miesiąca pod kątem nowych zamówień, poziomu produkcji, dostaw zapasów oraz zatrudnienia. Do wyboru mają trzy stopnie oceny sytuacji jako: lepszą, gorszą lub taką samą.

Analitycy szacowali, że indeks w sektorze przemysłowym Niemiec wyniesie 52,5 pkt, natomiast w sektorze przemysłowym Francji 49,5 pkt.

Sektor usług

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec wyniósł w czerwcu 54,8 pkt. wobec 56,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 55,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji wyniósł w czerwcu 48,2 pkt. wobec 49,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 49,4 pkt.

Strefa euro

Indeks PMI composite w strefie euro wyniósł w czerwcu 52,8 pkt. wobec 53,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali wartość indeksu na 53,4 pkt. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w czerwcu 51,9 pkt. wobec 52,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 52,2 pkt. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro wyniósł w czerwcu 52,8 pkt. wobec 53,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 53,3 pkt.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: media.gm.com