Najnowsze

Legendarna wytwórnia upadnie?

Najnowsze


Legendarna brytyjska wytwórnia płytowa - EMI - zagrożona upadkiem. Zdaniem "Financial Times", księgowi EMI martwią się, czy firma będzie w stanie kontynuować działalność wobec fatalnego stanu finansów funduszu Terra Firma, który przejął wytwórnię w 2007 roku. Firma, która wydała płyty m.in. The Beatles, Pink Floyd czy The Rolling Stones, zanotowała w ubiegłym roku rekordową stratę - niemal 2 miliardy euro.

Słynna wytwórnia, będąca jedną z największych na świecie, zanotowała w ubiegłym roku ogromną stratę netto w wysokości 1,7 miliarda funtów.

Citi czeka na upadek?

Według "Financial Times" założyciel funduszu Terra Firma - Guy Hands wezwał inwestorów do wpompowania w EMI 120 milionów funtów, które miałyby sfinansować kolejny plan strategiczny wytwórni. Jeśli fundusz nie zgromadzi potrzebnej kwoty do 14 czerwca, może stracić wytwórnię na rzecz banku Citigroup, który sfinansował 3,2 miliarda funtów kredytu na przejęcie EMI.

Citi nie ma zamiaru pomagać Terra Firma. Jeden z przedstawicieli firmy stwierdził, że Citi nie ma żadnych planów na pomoc funduszowi. - Nie pomogą Guy'owi Handsowi, pozwolą mu upaść i będą obserwować show - skomentował jeden z przedstawicieli firmy.

Koszty przejęcia okazały się dużo wyższe ze względu na straty, jakie przynosi wytwórnia. Wytwórni nie pomaga plan oszczędnościowy, bo cięcia zniechęciły do współpracy z firmą wielu artystów, między innymi zespół Radiohead.

Legendarny gigant

Wytwórnia EMI (Electric & Musical Industries Ltd.) powstała w Wielkiej Brytanii. Po latach działalności i podpisaniu setek kluczowych dla historii muzyki współczesnej kontraktów (m.in. z wydawcą The Beatles w 1962 roku), EMI stało się czwartą największą wytwórnią i rodziną wydawnictw świata (tak zwana "wielka czwórka": Universal, Sony, EMI i Warner).

Na liście artystów posiada największe zespoły i muzyków świata, m.in.: Elvisa Presleya, Pink Floyd, The Beatles, Queen, Deep Purple, The Rolling Stones, Depeche Mode, Massive Attack, King Crimson, Radiohead, Robbie Williamsa, Cassandrę Wilson, Tinę Turner...

Wśród polskich wykonawców na liście EMI znaleźli się m.in. Marek Grechuta i Czesław Niemen, VooVoo, Grzegorz Turnau, Adam Makowicz i Leszek Możdżer, Justyna Steczkowska, Irena Santor, Feel....

Źródło: "Financial Times", TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości