Legalna praca nie dla cudzoziemca. A Polska ich potrzebuje

Cudzoziemcy mają większe szanse na pracę w tym rokusxc.hu | TVN24

Polska potrzebuje cudzoziemców, choć dla wielu z nich nasz kraj to tylko przystanek w drodze na Zachód. To może się zmienić, ale problemem są zbyt skomplikowane przepisy. Obowiązuje już nowa ustawa, ale niestety brakuje w niej m.in. uelastycznienia treści zezwolenia na pracę. - To pozwalałoby cudzoziemcom łatwiej zmieniać szefa i zwiększałoby ich mobilność – mówił w rozmowie z tvn24bis.pl Jacek Białas, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Agencja pracy dla cudzoziemców EWL podaje, że miniony rok nie był dobry pod względem wzrostu zatrudnienia obcokrajowców. Urzędy pracy odnotowały wręcz spadek liczby chętnych pracowników i pracodawców, chcących zatrudniać cudzoziemców.

Liczba wydanych zezwoleń na pracę w 2013 roku utrzymała się na podobnym poziomie co rok wcześniej. Urzędy wojewódzkie wydały 39 078 takich dokumentów, podczas gdy w 2012 roku zezwolenia na pracę otrzymało 39 144 cudzoziemców.

Taka sytuacja jest niekorzystna dla polskiego rynku pracy, który według ekspertów w perspektywie kilku lat może mieć poważne problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Według danych GUS do 2035 roku ma nastąpić obniżenie populacji w Polsce o 3 miliony osób, a to w połączeniu ze wzrostem liczby emerytów może negatywnie wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki.

Dziś praca na obcokrajowców czeka głównie w branżach: transportowej, budowlanej, rolno-spożywczej i w handlu. To tam pracę mogą znaleźć przyjezdni. Pracy w naszym kraju szukają głównie Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini.

– Według naszych wewnętrznych danych tegoroczny przyrost zatrudnienia może być w niektórych sektorach bardzo znaczący, nawet na poziomie 40 do 50 procent w porównaniu do pierwszego półrocza 2013 r. - mówił portalowi tvn24bis.pl Zbigniew Wafflard z agencji EWL

Pomoże prawo?

Zwiększeniu napływu pracowników z zagranicy miała służyć nowa ustawa o cudzoziemcach. Weszła w życie w maju tego roku wprowadzając szereg ułatwień – m.in. wydłużyła z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców, wprowadziła możliwość składania jednego zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce (do tej pory trzeba było ubiegać się o te pozwolenia oddzielnie), czy zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat dla cudzoziemców kontynuujących w Polsce studia (dotychczas mogli otrzyma je tylko na rok).

Ponadto wprowadzono zapis, że cudzoziemiec, który ubiega się o zezwolenie na pobyt czasowy nie musi przedstawiać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Wystarczy, że wykaże, że ma zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania.

Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców tłumaczył, że te rozwiązania wpisują się w założenia dotyczące polskiej polityki migracyjnej, które zostały określone w dokumencie „Polityka migracyjna Polski, stan obecny i postulowane działania”. Ustawa dostosowuje także polskie przepisy do regulacji unijnych.

­– Te zmiany powinny przyciągnąć cudzoziemców do Polski, a polski rynek pracy potrzebuje osób, które wypełnią lukę kadrową i kompetencyjną – podkreśla Zbigniew Wafflard.

Fala wniosków

Po wejściu w życie nowej ustawy liczba składanych do wojewody mazowieckiego wniosków wzrosła o prawie 50 proc., a dziennie w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców obsługiwanych jest nawet 1500 klientów. W ramach postępowań dotyczących pobytu czasowego 60 procent to sprawy dotyczące pracy – informuje zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Średni czas rozpatrywania wniosku wg zapewnień urzędników nie uległ zmianie. W przypadku pobytów czasowych są to 2 miesiące – pod warunkiem, że dokumenty są kompletne, a termin udzielenia opinii przez Straż Graniczną, Komendę Stołeczną Policji i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zostanie przedłużony. Natomiast średni czas rozpatrywania wniosków o pobyt stały i rezydenta długoterminowego UE trwa do 3 miesięcy.

Zbyt wiele szczegółów?

Jednak zdaniem Jacka Białasa, prawnika z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nowe regulacje nie zmieniają dotychczasowego systemu.

Organizacje pozarządowe pomagające imigrantom wskazują przede wszystkim na to, że zezwolenie na pracę nadal szczegółowo określa warunki wykonywania pracy (konkretnego pracodawcę, stanowisko, rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia). – Zmiana lub naruszenie któregoś z tych warunków wymaga przeprowadzenia osobnego postępowania o zmianę zezwolenia na pracę lub o wydanie nowego. Można jedynie podwyższyć wysokość wynagrodzenia. W przypadku gdy warunki te zostaną zmienione bez zmiany samego zezwolenia, wówczas cudzoziemcowi może zostać cofnięte zezwolenie na pracę i pobyt. A to grozi deportacją – tłumaczy Jacek Białas.

Cudzoziemiec „przypisany” do pracodawcy

Białas dodaje, że w trakcie prac nad projektem ustawy o cudzoziemcach, HFPC postulowała o uelastycznienie treści zezwolenia na pracę, tak, aby nie określało ono przynajmniej konkretnego pracodawcy. – To pozwalałoby cudzoziemcom łatwiej zmieniać szefa i zwiększałoby ich mobilność na rynku pracy, a zatem bardziej zachęcało do podejmowania pracy w Polsce. Niestety ta propozycja nie została zaakceptowana – informuje prawnik.

A wystarczyłoby złagodzić te wymogi, tak aby określono np. tylko stanowisko pracy, obszar na którym ważne jest zezwolenie i minimalne wynagrodzenie.

W opinii Jacka Białasa sama procedura uzyskiwania zezwolenia na pobyt i na pracę jest nadal czasochłonna i skomplikowana.

– Należy wypełnić kilkunastostronicowy formularz wniosku, uiścić opłatę skarbową w wysokości 440 zł oraz załączyć szereg dokumentów (dotyczących np. wysokości dochodu, posiadanego miejsca zamieszkania itp.). Często cudzoziemcy są po złożeniu wniosku wzywani do uzupełnienia wniosku o kolejne dokumenty, co przedłuża postępowanie – zwraca uwagę Jacek Białas.

Aby dopełnić tych formalności muszą stać w wielogodzinnych kolejkach, które ustawiają się już od godz. 4 w nocy. Urzędnicy z warszawskiego Wydziału Spraw Cudzoziemców przyznają, że najwięcej trudności ich klientom sprawia właśnie wypełnianie wniosków o legalizację pobytu, które należy wypełnić w języku polskim. A ten kilkunastostronicowy typowo urzędowy dokument nawet Polakom może napsuć krwi. Poza tym, nowa ustawa o cudzoziemcach nałożyła obowiązek osobistego stawiennictwa cudzoziemców oraz oddania odcisków linii papilarnych.

Prawo nadal niekorzystne dla cudzoziemców

Aby realnie poprawić sytuację cudzoziemców chcących pracować w Polsce, należałoby więc przede wszystkim zliberalizować warunki zezwolenia na pracę. Tak aby nie wiązało ono sztywno zatrudnionego z firmą i pozwalało na jej zmianę bez konieczności przeprowadzania postępowania administracyjnego.

­– Wśród najczęściej wymienianych zagadnień, których nowa ustawa niestety nie reguluje, jest również brak rozwiązania w postaci stałej abolicji dla cudzoziemców, o którą walczyły organizacje pozarządowe – dodaje Zbigniew Wafflard.

– Można by także rozszerzyć możliwość podejmowania pracy na podstawie oświadczenia – dodać kolejne państwa, których obywatele mogliby podejmować pracę na tej podstawie, jak również przedłużyć możliwość wykonywania takiej pracy np. do 12 miesięcy – podpowiada Jacek Białas. – Można pomyśleć aby w perspektywie oświadczenie zastąpiło zezwolenie na pracę.

Na podstawie samego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi już dziś mogą zatrudnić się w Polsce obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy. W ten sposób mogą pracować tutaj przez kolejnych 6 miesięcy.

Autor: hej//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | TVN24

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP