Leczenie pieniędzmi wyjdzie bokiem?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Warren Buffet diagnozuje gospodarkę

Zdaniem najsławniejszego inwestora naszych czasów Warrena Buffeta, „monetarne lekarstwa", które aplikował rząd USA, uratowały wprawdzie system finansowy - ale teraz zagrażają gospodarce oraz kursowi dolara. Aby kuracja przyniosła trwale pozytywne efekty, wzrost gospodarczy musi być teraz stymulowany za wszelką cenę - tłumaczy.

Już wkrótce jednak będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami ubocznymi. Obecnie większość z nich jest niewidoczna i długo jeszcze pozostanie ukryta buffet o ubocznych

Do skutków ubocznych zalicza m.in. ogromny dług publiczny, czy osłabienie kursu dolara, przez to, że jego duża dawka została sztucznie wpuszczona na rynek. - Dlatego rządy powinny zrobić wszystko, co w ich mocy, by gospodarka znalazła się w fazie wzrostu – twierdzi znany inwestor.

Pod kroplówką

Amerykański rząd starał się ożywić przedsiębiorstwa i wydatki konsumentów przez wpompowanie przez plan stymulacyjny 787 mld dolarów. Poluzowano nieco system podatkowy i wzmożone zostały projekty infrastrukturalne. Równocześnie Fed wydał miliardy dolarów na oddzielne programy ratunkowe dla instytucji finansowych oraz podmiotów systemu bankowego.

W związku ze zwiększonymi wydatkami, amerykański deficyt budżetowy może osiągnąć rekordowy poziom 1,841 bln dol w roku rozliczeniowym kończącym się 30 września.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24