Lecisz do Hiszpanii? Uważaj!

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huKryzys w lotnictwie

Wybierasz się na wakacje do Hiszpanii? W sierpniu bądź czujny! Hiszpańscy kontrolerzy lotów zadecydowali właśnie, że przeprowadzą strajk. Nie jest tylko jasna data - będzie to 18 lub 20 sierpnia.

We wtorek ogłoszono wyniki referendum wśród kontrolerów. Jak podaje agencja EFE, 98 procent członków związków zawodowych zrzeszających kontrolerów lotniczych zagłosowało za strajkiem.

Kontrolerzy protestują przeciwko uchwalonemu w lutym przez hiszpański rząd dekretowi, który zmienił warunki ich pracy. Zwiększono im m.in. liczbę godzin pracy, a zmniejszono nadgodziny, za które kontrolerzy dostawali wcześniej potrójną stawkę. Związkowcy twierdzą, że ich dochody ich zmniejszą się o 40 procent.

Dekret dotyczący kontrolerów lotów jest jednym z elementów pakietu oszczędnościowego, przyjętego przez lewicowy rząd Jose Luisa Zapatero. Także inne związki zawodowe w ostatnich miesiącach organizowały akcje protestacyjne. Premier Zapatero zamierza zaoszczędzić łącznie sumę 15 miliardów euro.

Zapowiadany protest będzie pierwszy strajkiem kontrolerów lotów w dziejach Hiszpanii. W całym kraju zajęcie to wykonuje 2,3 tysiąca osób.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu