Ławrow przekonał Serbię do budowy South Streamu. "To jedyny realistyczny projekt"

Najnowsze

GazpromLiczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI

Gazociąg South Stream jest jedynym realistycznym projektem dla bezpieczeństwa gazowego w Europie Południowo-Wschodniej - powiedział we wtorek w Belgradzie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał też, że Serbia potwierdziła gotowość do budowy gazociągu.

- Serbia i Rosja potwierdziły dotychczasowe ustalenia dotyczące budowy gazociągu South Stream i konieczność realizacji tego projektu - powiedział Ławrow po spotkaniu ze swym serbskim odpowiednikiem Ivicą Dacziciem.

Te same plany

Szef MZS Rosji powiedział, że South Stream "jest jedynym systemowym rozwiązaniem dotyczącym zaopatrzenia w gaz Europy Południowo-Wschodniej". - Wszelkie podjęte dotąd decyzje pozostają w mocy, nie doszło do żadnej zmiany planów - dodał Ławrow.

Rosyjski minister wyraził przekonanie, że obecne wstrzymanie rozpoczęcia budowy gazociągu jest przejściowe. Po tym, jak Bułgaria ogłosiła, że zawiesza rozpoczęcie budowy swego odcinka, Serbia poinformowała, że i ona będzie w związku z tym zmuszona odłożyć rozpoczęcie budowy.

Ważny projekt

Decyzja władz w Sofii jest spowodowana zastrzeżeniami Komisji Europejskiej dotyczącymi procedury wyboru inwestora w Bułgarii. Jest nim konsorcjum z rosyjskim Strojtransgazem na czele, a Strojtransgaz należy do Giennadija Timczenki, objętego sankcjami USA po aneksji Krymu przez Rosję.

Minister górnictwa i energetyki Serbii Aleksandar Antić powiedział w zeszłym tygodniu, że przyszłość South Stream zależy od ustaleń Komisji Europejskiej z krajami UE i z Rosją. Antić zaznaczył przy tym, że gazociąg jest ważny dla Serbii jako projekt energetyczny i rozwojowy.

Bez Ukrainy

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu i włoskiej firmy ENI, mający zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość South Streamu ma wynieść 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. South Stream ma być kolejnym - po Nord Streamie - rurociągiem omijającym Ukrainę.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom