Najnowsze

Łatwiej wylecieć na bruk

Najnowsze

Aktualizacja:
 
sxc.huNiesolidnemu lokatorowi będzie można zamknąć przed nosem drzwi

Od dzisiaj właściciele mieszkań i domów mogą wynajmować swoje nieruchomości na podstawie nowego rodzaju umów o najem okazjonalny. Dzięki tym przepisom wynajmujący mogą zwrócić się do komornika o eksmisję uciążliwych lokatorów bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowa forma najmu lepiej chroni interesy właścicieli niż jego tradycyjny odpowiednik. - Najem okazjonalny ogranicza możliwość uchylania się lokatorów od eksmisji. Właściciele chętniej zalegalizują transakcje, wiedząc, iż w razie problemów będą mogli bez większych kłopotów rozwiązać umowę i odzyskać lokal, unikając długotrwałej procedury sądowej – mówi w rozmowie z "DGP" Radosław Pluciński, radca prawny z Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Przepisy o najmie okazjonalnym pozwalają na zawieranie umów z lokatorami na czas oznaczony i nie dłuższy niż 10 lat. Przedmiotem najmu okazjonalnego mogą być tylko lokale służące do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, które nie służą do krótkotrwałego pobytu osób. Mogą to być zarówno mieszkania, pojedyncze pokoje, jak i całe domy jednorodzinne - wskazuje gazeta.

Wiele wymogów

Do umowy o najem okazjonalny musi zostać dołączone notarialne oświadczenie przyszłego najemcy, w którym podda się on egzekucji i zobowiąże się do opróżnienia używanego mieszkania w terminie wskazanym przez właściciela. Opłata notarialna za sporządzenie takiego oświadczenia będzie wynosić maksymalnie 1/10 minimalnego wynagrodzenia (w 2010 roku byłoby to więc najwyżej 132 zł). Do pokrycia opłaty jest zobowiązany najemca.

Jak zaznacza gazeta, dla swojej ważności umowa o najem okazjonalny powinna zawierać jeszcze wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł on zamieszkać w przypadku eksmisji. Powinno być także dołączone do niej oświadczenie właściciela wskazanego lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy.

Z powodu braku zastosowania większości zapisów ustawy o ochronie praw lokatorów do umów o najem okazjonalny w przypadku takich eksmisji nie będzie obowiązywał m.in. okres ochronny (dla "zwykłych" eksmisji - od 1 listopada do 31 marca). Eksmisję na bruk będzie można stosować także w stosunku do kobiet w ciąży, małoletnich, niepełnosprawnych czy obłożnie chorych - pisze "DGP".

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości