Łatwiej o kredyt na mieszkanie

Najnowsze

TVN24W październiku aż 10 banków poprawiło oferty kredytów hipotecznych

Łatwiej o kredyt na mieszkanie - twierdzi Open Finance w swoim raporcie. Od początku października aż 10 banków uatrakcyjniło oferty. Potwierdza to ankieta Narodowego Banku Polskiego, z której wynika, że banki zamierzają poluzować politykę kredytową.

Zdaniem ekspertów Open Finance mamy "delikatną odwilż". Jednak według nich czas "wielkiego powrotu hipotek" jeszcze nie nadszedł.

Na razie w niektórych bankach spadają marże kredytów o 0,3-0,5 punktu procentowego. Inne powróciły do kredytowania 100 proc. wartości nieruchomości. Choć wzrasta w bankach współczynnik wypłacalności - to zdaniem analityków - nadal istnieje niebezpieczeństwo wzrostu portfela złych kredytów. To każe bankom ostrożnie obchodzić się z każdą złotówką. Open Finance spodziewa się w związku z tym "powolnej ewolucji na rynku kredytowym".

Powolne wychodzenie z zapaści

Tymczasem po zapaści w I i II kwartale liczba kredytów hipotecznych udzielonych przez 14 największych banków w III kwartale była o 18 proc. wyższa niż w drugim kwartale tego roku i zarazem o 35 proc. niższa niż w trzecim kwartale 2008 roku.

Analitycy Open Finance piszą, że spadek w ujęciu rocznym jest potwierdzeniem siły oddziaływania kryzysu finansowego na skłonność banków do udzielania kredytów jak również skłonność klientów do ich zaciągania. Jednakże III kwartał potwierdza, że następuje poprawa sytuacji na rynku hipotecznym.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24