Łatwe kredyty do lamusa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes/sxc.huZbyt liberalna polityka kredytowa doprowadziła do obecnego kryzysu

Prasa zaniepokoiła się zapowiedziami Komisji Nadzoru Finansowego o zaostrzeniu kryteriów udzielania pożyczek. KNF uznała zmiany za konieczne, bojąc się, że polityka banków jest zbyt liberalna i może doprowadzić do załamania polskiego rynku kredytowego.

Czwartkowa prasa pisze o niepokojących się dla kredytobiorców zmianach w zasadach przyznawania kredytów, o których w środę na antenie TVN CNBC Biznes mówił szef Komisji Nadzoru Finansowego. Stanisław Kluza zapowiedział, że trzeba zaostrzenia zasad, aby nie powtórzył się czarny scenariusz z USA. PRZECZYTAJ CO PISALIŚMY O DECYZJI KOMISJI

W USA

Wielka amerykańska grupa ubezpieczeniowa AIG jest jedna z ofiarą zbyt liberalnej polityki kredytowej. W środę ogłoszono udzielenie grupie pożyczki w wysokości 85 miliardów dolarów ze środków Fed, co ma uratować uratować spółkę.

Mimo to inwestorzy nie do końca wierzą, że uda się zapobiec bankructwu giganta. Te obawy wzmagają niepokoje na Wall Street. Amerykańskie giełdy odnotowują coraz większe spadki (CZYTAJ WIĘCEJ).

W Polsce na złej drodze

Tymczasem Polska może powtórzyć błędy Ameryki. Już teraz, aby dostać 300 tysięcy złotych 30-letniego kredytu hipotecznego, czteroosobowa rodzina nie musi zarabiać więcej niż 3,5 tys. zł netto miesięcznie.

W efekcie takiej pożyczki rodzina będzie musiała spłacać co miesiąc około 2 tys. zł raty - wylicza "Rz”, powołując się na raport firmy Expander. Po zapłacie takiej raty na utrzymanie każdego z członków rodziny pozostaje niecałe 400 zł.

Jakie zmiany?

W TVN CNBC Biznes Stanisław Kluza zapowiedział, że konieczne jest w tej sytuacji wprowadzenie przepisów zwiększających bezpieczeństwo sektora bankowego.

- Pracujemy nad dokumentem, którego zakres oraz wymiar będzie odwzorowaniem reakcji nadzoru na obecną sytuację w sektorze bankowym. Zwiększy to jego bezpieczeństwo, a z drugiej strony odniesie się do ochrony interesów nieprofesjonalnych uczestników i odbiorców usług finansowych - mówił.

Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita", "Dziennik"

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/sxc.hu