Lato łaskawe dla gospodarki - ale jak bardzo?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Lato przysłuzyło się polskiej gospodarce?

- Dynamika wzrostu polskiego PKB w III kwartale br. może być wyższa niż w II kwartale, gdy wyniosła 1,1 proc. - ocenia wiceprezes GUS Halina Dmochowska. Urząd poda oficjalne dane ostatniego dnia listopada. Opinia wiceprezes potwierdza niemal wszystkie dotychczasowe prognozy.

Wiceprezes Dmochowska nie chciała sprecyzować, jaki będzie wskaźnik PKB w III kwartale. - Będzie to lepiej niż drugi kwartał; natomiast proszę nie oczekiwać, że uściślę teraz te wielkości. Musimy popatrzeć jeszcze na zapasy, na handel zagraniczny i usługi, których to danych jeszcze nie mamy - powiedziała.

Podkreśliła jednak, że to "stosunkowo niski poziom dynamiki" i że GUS wciąż go oblicza.

(Po)wakacyjny optymizm

Zdaniem wiceprezes GUS, pozytywny wpływ na szybszy wzrost PKB w III kwartale ma przemysł i budownictwo. Zaznaczyła, że spadek inwestycji w przedsiębiorstwach, rekompensuje wysoka dynamika inwestycji rządowych i samorządowych. Poza tym w miesiącach letnich większy mógł być też wzrost spożycia.

Jak na razie trudno jednak znaleźć kogoś, kto sądziłby, że trzeci kwartał był gorszy niż drugi. Letnie miesiące dla gospodarki przeważnie są dużo lżejsze, a miesięczne dane z tamtego okresu pokazywały, że jej kondycja była całkiem dobra.

Eksperci departamentu analiz i prognoz Ministerstwa Gospodarki przewidują, że PKB wzrósł w III kwartale o 1,7 proc., zaś całoroczny wskaźnik wyniesie 1,5 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24