Latem tiry rozjadą miasteczka

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Zapowiada się koszmar w małych miasteczkach

Od lipca ciężarówki będą mogły znowu rozjeżdżać zwykłe drogi, omijając autostrady. To skutek ustawy, której projekt przyjął rząd - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polscy i zagraniczni kierowcy zostaną w lipcu zwolnieni z opłat winietowych za jazdę po drogach krajowych - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Ale za to rząd chce przywrócić opłaty od ciężarówek na autostradach. Po wprowadzeniu nowych przepisów kierowcy ciężarówek zaczną omijać płatne autostrady.

- Odpływ ruchu na drogi równoległe może sięgnąć 65 proc. - przewiduje Ministerstwo Infrastruktury. Koszty zmiany prawa będą kolosalne. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że tym w pierwszym roku po przywróceniu opłat na autostradach od ciężarówek dodatkowe koszty wypadków drogowych wyniosą 85 mln zł, a zniszczenia środowiska - 34 mln zł.

Tiry uciekną z autostrad Największy koszmar czeka jednak mieszkańców miast w zachodniej Polsce. W przeszłości przez kilka lat protestowali przeciw hordom tirów, które omijając płatne autostrady, przejeżdżały im pod oknami. Problem skończył się jesienią 2005 r. (jeszcze za rządów Marka Belki), kiedy Sejm zdecydował, że za jazdę po płatnych autostradach nie będą płacić kierowcy ciężarówek, którzy wykupili winiety za użytkowanie dróg krajowych. Firmy eksploatujące płatne autostrady miały zaś dostać rządowe rekompensaty.

Teraz chodzi o to, by rekompensat nie płacić. Ponadto, rząd likwidując winiety chce przywrócić opłatę bezpośrednią, tzw. myto, za faktycznie przejechane kilometry po autostradach i drogach krajowych. Zgodnie z projektem maksymalna stawka za przejechanie 1 kilometra wynieść ma 2,5 zł.

Projekt przyjęty we wtorek przez rząd przewiduje, że ucieczki tirów z autostrad zostanie ograniczony przez system opłat elektronicznych na autostradach i drogach ekspresowych. Ale ma on być wprowadzony dopiero za kilka lat. Właśnie obowiązkiem wdrożenia do polskiego prawa dyrektywy UE o drogowych opłatach elektronicznych rząd tłumaczy taki pośpiech w zniesieniu winiet.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24