Lagarde ma "pełne wsparcie" Polski

Najnowsze

Aktualizacja:

- Polski rząd poprze kandydaturę Christine Lagarde na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

Francuska minister finansów Francji Christine Lagarde zgłosiła swą kandydaturę dzisiaj. - Kandydatura minister Lagarde jest bardzo dobra, trudno sobie wyobrazić lepszą, uzyska ona pełne wsparcie polskiego rządu. Cieszymy się, że Europa była w stanie wystawić tak kompetentnego kandydata - powiedział w środę dziennikarzom Rostowski.

Kogo poprą USA?

Wciąż nie wiadomo kogo poprą USA, które dysponują największą liczbą głosów w Radzie Wykonawczej MFW. Amerykański minister skarbu Timothy Geithner ocenił dziś w Waszyngtonie, że "godni najwyższego zaufania" są dwaj kandydaci: Lagarde i Meksykanin Agustin Carstens.

- Jak dotąd dwie godne najwyższego zaufania osoby zadeklarowały, że chciałyby kierować tą instytucją, a mogą do nich dołączyć kolejne - oświadczył Geithner.

- Są to dwie bardzo utalentowane osoby - dodał. - Christine Lagarde jest nadzwyczaj kompetentna i znakomicie łączy znajomość ekonomii i finansów z wyczuciem politycznym, czym trzeba się wykazać (na tego rodzaju stanowisku), i to samo dotyczy Agustina - podkreślił Geithner.

Carstens zgłosił swą kandydaturę na stanowisko szefa MFW w poniedziałek. Poparcie USA ma dla niego kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy ciesząca się przychylnością UE Lagarde ma - jak twierdzi Francja - poparcie Chin.

Od powstania w 1944 r. MFW ma dyrektorów zarządzających z Europy. Jednakże rosnąca rola gospodarek wschodzących w światowej ekonomii sprawiła, że zaczęły one podważać "dżentelmeńską umowę" między USA i Europą, że stanowisko szefa Banku Światowego obsadzają USA, a szefa MFW Europa.

Dotychczasowy szef MFW Dominique Strauss-Kahn podał się do dymisji, gdy oskarżono go w USA o molestowanie seksualne pokojówki w nowojorskim hotelu.

ZOBACZ: LISTA NAJPOWAŻNIEJSZYCH KANDYDTÓW NA SZEFA MFW

ZOBACZ: JAK ZOSTANIE WYBRANY SZEF MFW

Źródło: PAP, lex.pl