Ładowarka do każdej komórki

Najnowsze

sxc.huProducenci sprzedający 90 proc. telefonów na rynku europejskim porozumieli się co do ujednolicenia ładowarki

Najwięksi producenci telefonów komórkowych podpisali w poniedziałek porozumienie, w którym zobowiązali się do dobrowolnego wprowadzenia w 2010 roku na rynek UE uniwersalnych ładowarek, pasujących do różnych modeli aparatów - poinformowała Komisja Europejska.

Porozumienie jest efektem apelu Komisji Europejskiej, która groziła, że jeśli przemysł sam dobrowolnie nie zharmonizuje ładowarek sprzedawanych w UE, wówczas Komisja wprowadzi ten obowiązek odpowiednią propozycją legislacyjną.

Rosną sterty odpadów

Bo jednak ładowarka do każdego modelu komórki, to nie tylko kłopot dla użytkowników ale też rosnące sterty odpadów. Zwłaszcza, że rynek telefonów komórkowych jest ogromny. Według szacunków w samym 2009 roku - mimo kryzysu - łącznie sprzeda się w UE od 175 do 185 mln sztuk nowych telefonów i ładowarek - tłumaczy Komisja.

- Ja sam dziś zobaczyłem, że mam w szufladzie sześć różnych ładowarek, bo przy zakupie każdego nowego telefonu, potrzeba też nowej ładowarki - tłumaczył na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprzewodniczący KE Guenter Verheugen, odpowiedzialny za politykę w zakresie przemysłu i przedsiębiorstw.

Jak ułatwić ludziom życie

Verheugen wyraził zadowolenie, że przedstawiciele sektora doszli do porozumienia, "które w znacznym stopniu ułatwi konsumentom życie".

- Będą mogli ładować telefony komórkowe w dowolnym miejscu za pomocą nowej uniwersalnej ładowarki - powiedział Verheugen. - Bardzo się cieszę również z faktu, że rozwiązanie wypracowano w drodze samoregulacji. Dzięki temu, nie ma już potrzeby wprowadzania nowych przepisów w tej dziedzinie.

Najwięksi się zgodzili

Porozumienie (tzw. protokół ustaleń) podpisali najwięksi producenci telefonów komórkowych, którzy łącznie obejmują 90 proc. unijnego rynku a mianowicie: Apple, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson, Texas Instruments.

Zobowiązali się w nim do zapewnienia kompatybilności ładowarek za pomocą złącza mini-USB. Dodatkowo, aby ułatwić realizację tych postanowień, opracowane zostaną nowe normy UE, mające zapewnić trwałe i bezpieczne używanie ładowarek. Pierwsza generacja telefonów przystosowanych do nowych uniwersalnych ładowarek powinna pojawić się na unijnym rynku w 2010 roku.

Komórka na głowę

Szacuje się, że w UE używanych jest obecnie od 350 do 400 mln telefonów komórkowych. Ich wymiana na nowe ze zharmonizowanymi już ładowarkami - jak powiedziała Bridget Cosgrave, dyrektor stowarzyszenia producentów sprzętu cyfrowego Digital Europe - zajmie kilka lat, w zależności od zachowań konsumentów. Zapewniła, że dla starych aparatów telefonicznych "będą dostępne przejściówki", umożliwiające korzystanie z uniwersalnej ładowarki. Natomiast stare ładowarki nie będą już kompatybilne z nowymi telefonami.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu