Najnowsze

Rynki nerwowo reagują na informacje o stanie zdrowia Trumpa. Złoty lekko traci

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP

Ropa i miedź mocno tanieją w reakcji na informacje, że prezydent USA Donald Trump otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Umacnia się dolar, a złoty traci nieco na wartości. W Europie i USA widoczne są duże spadki kontraktów na indeksy.

Prezydent Donald Trump poinformował na Twitterze, że czwartkowe testy na obecność koronawirusa jego i pierwszej damy USA Melanii Trump dały pozytywne wyniki. "Natychmiast rozpoczniemy naszą kwarantannę i powrót do zdrowia" - dodał.

74-letni Trump i jego 50-letnia małżonka czują się dobrze. Lekarze Białego Domu nie informowali do tej pory o żadnych objawach choroby.

Ropa

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,75 dolarów, niżej o 2,51 proc. Ropa na NYMEX staniała od początku tego tygodnia o prawie 6 proc.

Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 39,99 dolarów za baryłkę, niżej o 2,37 proc.

ROPA (WTI)
ROPA (BRENT)

Miedź

Mocno spadają również notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie Metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 1,7 proc. - po 6277 dolarów za tonę.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 1,01 proc. do 2836 dolarów za funt.

Waluty

W reakcji na doniesienia z USA złoty traci na wartości do wszystkich głównych walut.

Około godz. 8.30 za jednego dolara trzeba było zapłacić 3,82 zł. Euro kosztowało 4,49 zł, frank szwajcarski - 4,16 zł, a funt brytyjski - 4,92 zł.

USD/PLN
CHF/PLN
GBP/PLN

Kontrakty na indeksy

W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 zniżkują o 1,04 proc., na FTSE 100 w dół o 1,14 proc., na CAC 40 tracą 1,24 proc., a na DAX w dół o 0,97 proc.

Kontrakty na indeksy w USA spadają o 1,55-1,80 proc.

Globalna gospodarka może mieć kłopoty

Informacja o pozytywnym wyniku testu u Trumpa prawdopodobnie zaostrzy jeszcze i tak już krytyczne uwagi amerykańskiej opinii publicznej na jego nieefektywne radzenie sobie z pandemią koronawirusa w USA.

Następuje to w czasie, gdy Trump prowadzi kampanię na rzecz reelekcji przeciwko demokracie Joe Bidenowi, który w tym momencie prowadzi w krajowych sondażach przed wyborami prezydenckimi 3 listopada.

Maleją też szanse na przyjęcie dalszych bodźców fiskalnych dla amerykańskiej gospodarki, bo na razie w nie ma przełomu w rozmowach prowadzonych przez republikanów i demokratów na temat planu wsparcia gospodarki.

- Informacje o Trumpie, a także o niepowodzeniu rozmów w sprawie pakietu stymulacyjnego dla gospodarki USA, tylko wyzwoliły spadki na giełdach i przypominają wszystkim, że globalna gospodarka może mieć kłopoty przynajmniej przez następne 6 miesięcy - ocenia Vandana Hari, założycielka Vanda Insights.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości