Kupujesz przez internet i odbierasz w sklepie? Zobacz, jakie masz prawa

Najnowsze

matras.plSprawa dotyczy ogólnopolskiej sieci księgarni Matras, która prowadzi też sklep internetowy

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługuje konsumentom także wtedy, gdy odbierają oni zakupiony towar w sklepie stacjonarnym - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przywołując orzeczenie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK podkreśla, że w orzeczeniu sąd zgodził się ze stanowiskiem Urzędu.

Sprawa dotyczy ogólnopolskiej sieci księgarni Matras, która prowadzi też sklep internetowy. "Wyrok sądu dotyczy decyzji UOKiK z grudnia 2012 r. Urząd stwierdził wówczas, że w regulaminie sklepu internetowego Matras znalazły się niezgodne z prawem i niekorzystne dla konsumentów postanowienia" - informuje UOKiK.

Na miejscu nie

W komunikacie urzędu czytamy, że przedsiębiorca zastrzegł w regulaminie m.in., że "konsument, który zawarł umowę na odległość i zdecydował się na odebranie towaru w stacjonarnej księgarni Matras, mógł zrezygnować wyłącznie na miejscu w trakcie odbioru".

Jak podkreśla UOKiK, zgodnie z prawem, kupując w sklepie internetowym, konsument ma prawo odstąpić od umowy ciągu 10 dni.

"Nie ma przy tym znaczenia, czy przesyłka zostanie dostarczona pocztą, czy odbiór towaru następuje w lokalu przedsiębiorcy. W opinii Urzędu, w rezultacie praktyk spółki Matras, konsument mógłby zrezygnować z przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy" - pisze UOKiK.

Sąd podzielił stanowisko Urzędu i utrzymał kary pieniężne w łącznej wysokości 452 664 zł. Sąd wydał wyrok 12 czerwca br. Nie jest on prawomocny, przedsiębiorcy przysługuje więcej odwołanie.

Autor: mn//gry/zp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: matras.pl