Kupujemy mieszkanie na firmę i nie płacimy podatku? Blajer wyjaśnia, jak to działa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi" cz.4

W programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer przeanalizował możliwość kupna mieszkania "na firmę." Zapytał, jaki podatek trzeba zapłacić, jeśli chcemy takie mieszkanie wynajmować.

Na kupnie mieszkania "na firmę" można skorzystać podatkowo. Warunek jest taki, że musi to być mieszkanie używane. - Mieszkanie używane jest wtedy, gdy przed datą jego nabycia przez nas, było używane minimum przez 60 miesięcy, czyli przez pięć lat. Możemy jeszcze założyć drugą opcję, że mieszkanie będzie przez nas ulepszone, czyli kupujemy mieszkanie młodsze niż pięć lat, ale będziemy musieli je ulepszać - podkreślił Grzegorz Baran z kancelarii KPP Baran & Pluta.

Amortyzacja

Zakładamy, że mieszkanie kosztuje 200 tys. zł. W akcie notarialnym musi być zapisane, że kupujemy je jako firma. Mieszkanie zostało kupione na wynajem, za które miesięcznie będziemy brać 1,5 tys. zł, czyli 18 tys. zł rocznie. - 200 tys. zł to jest cena nabycia mieszkania. Ustawa podatkowa mówi, że przy używanych mieszkaniach mamy prawo naliczać 10 proc. roczną amortyzację podatkową. Jeżeli rocznie naliczymy 10 proc., to mamy 20 tys. zł. To jest nasz koszt podatkowy z tytułu posiadania tego mieszkania w działalności gospodarczej i wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych. Ale mamy czynsz roczny 18 tys. zł. To jest nasz przychód. Wiadomo, że podatek płacimy od dochodu. Nasz przychód to 18 tys. zł, a koszt podatkowy 20 tys., więc "na papierze" generujemy stratę 2 tys. zł. Jeśli mamy stratę, to podatku nie płacimy. Jesteśmy zwolnieni z podatku dochodowego - podkreślił ekspert.

Autor: mn//km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat