Kupujemy coraz droższe samochody

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy częściej wybierają droższe auta

73 086 zł - tyle średnio kosztował samochód kupiony w ubiegłym roku w Polsce. Wartość samochodów kupowanych w naszym kraju rośnie z roku na rok - wynika z informacji instytutu Samar, monitorującego rynek samochodowy.

Jeszcze w 1999 średnia cena samochodu była dwa razy niższa niż w roku 2007 i wynosiła niecałe 36 tysięcy złotych. Cztery lata później było to już 55 tys. złotych.

Szef Samaru Wojciech Drzewiecki uważa, że na wzrost cen kupowanych pojazdów ma wpływ kilka czynników. - Przede wszystkim samochody są bezpieczniejsze, posiadają bogatsze wyposażenie standardowe oraz silniki emitujące mniej szkodliwych substancji, a to ma wpływ na cenę - wymienia. - Ponadto, dla wielu klientów decydujące znaczenie mają koszty eksploatacji pojazdów, w związku z tym decydują się na ekonomiczne samochody, wyposażone w droższe silniki wysokoprężne. - tłumaczył.

Nie tylko droższe, ale i bezpieczniejsze Do wzrostu średniej ceny kupowanych samochodów osobowych przyczynił się coraz większy udział firm wśród ogółu kupujących. Przedsiębiorcy, którzy kupują całe floty pojazdów, mogą liczyć na większe rabaty, niż klienci indywidualni.

Aż 99,7 proc. sprzedanych w ubiegłym roku nowych pojazdów wyposażonych było w poduszkę powietrzną. Również ponad 90 proc. nowych aut miało poduszkę powietrzną dla pasażera. Boczne poduszki powietrzne znajdują się w niemal 75 proc. sprzedawanych pojazdów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24