Kupisz firmę przez internet

Najnowsze

sxc.huCała firma do kupienia w internecie?

Minister skarbu zapowiada, że niebawem prywatyzowane firmy będzie można... kupować w internecie. Odpowiednie rozporządzenie jest już na ukończeniu.

Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się w poniedziałek propozycjami resortu skarbu, które pozwolą na sprzedaż akcji państwowych spółek przez internet - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad. Chodzi o przygotowane przez MSP rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa.

Przepisy mają umożliwić sprzedaż akcji w drodze aukcji elektronicznej. - Dzisiaj licytacje muszą odbywać się w obecności wielu osób. Przy odpowiednich systemach, którymi na przykład dysponuje Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, można to robić w sposób elektroniczny. Wiemy, że ten, kto licytuje, posiada autoryzację - powiedział min. Grad.

- To jest wejście w nowe technologie bez konieczności inwestowania w jakiekolwiek systemy informatyczne - dodał.

Minister uważa, że takie elektroniczne aukcje to "nowy rozdział w procesie prywatyzacji". Resort liczy, że pozwoli to zwiększyć zainteresowanie zakupami państwowych dotąd firm, a z drugiej zwiększyć jawność i przejrzystość transakcji.

Prywatyzację w drodze aukcji umożliwia nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z 19 grudnia 2008 r., dzięki której inwestorzy mogą kupować całe spółki, a nie jak wcześniej do 10 proc. udziałów.

Na liście 68 spółek, które mogą być sprzedane poprzez aukcje publiczne, znajduje się 20 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, m.in. Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Agroma Kielce i Gliwicka Agencja Turystyczna, a także spółki z większościowym i mniejszościowym udziałem SP, jak STRADOM SA z Częstochowy, czy Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Szkół Cezas z Białegostoku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu