Kupili wielki kawał stoczni

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wielki dok w Stoczni Gdynia sprzedano za prawie dwukrotność ceny wywoławczej

Najważniejszą część stoczni Gdynia czyli duży dok wylicytowała w środę prywatna stocznia Crist z Gdańska za 175 mln zł. Cena wywoławcza tej nieruchomości wynosiła 96 mln zł. Za majątek o łącznej wartości ponad 166 mln zł podczas środowej licytacji uzyskano prawie 214 mln zł - poinformował zarządca kompensacji stoczni Roman Nojszewski.

W środę w Gdyni odbyły się internetowe przetargi na części majątku stoczni Gdynia, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku podczas dwóch przetargów.

- Udało się sprzedać wszystko oprócz ośrodka wypoczynkowego i części majątku ruchomego - powiedział Nojszewski.

Duży dok to najważniejsza część stoczni Gdynia. Wylicytowała go w środę prywatna stocznia Crist z Gdańska za 175 mln zł. Cena wywoławcza tej nieruchomości wynosiła 96 mln. Drugim inwestorem chcącym kupić duży dok była firma założona przez Ukraińców ze spółki ISD Polska (właściciel Stoczni Gdańsk SA). - Bój był ciężki i dogrywka została wykorzystana do końca - dodał Nojszewski.

W Gdyni będzie praca

- W Gdyni będą budowane statki - zapewnił minister skarbu Aleksander Grad. Dodał, że firma Crist, która kupiła duży dok, ma kontrakty na budowę statków.

Crist z Gdańska to prywatna stocznia istniejąca od 20 lat i oferująca usługi w zakresie konserwacji, naprawy i budowy statków. We wcześniejszym przetargu stocznia kupiła rejon prefabrykacji kadłubów.

Pełnomocnik zarządcy Zygmunt Faruga jest przekonany, że w niedługim czasie w stoczni w Gdyni może pojawić się praca dla ok. 2,5- 3 tys. osób.

Kto jeszcze kupił stocznię

W trzech przetargach zwyciężyła Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Strefa kupiła rejon obsługi magazynowej i działalności administracyjnej, czyli budynek administracyjny z zapleczem magazynowym, drogę asfaltową dla ciężkiego transportu oraz tory kolejowe wraz z bocznicą.

Nieruchomości gruntowe i budynki kupiły spółki Eco Transped Mariusz Nierychlewski i Elektro-Plus, blachy PHU Mardom Wojciech Szczutowski.

Majątek stoczni wystawiono łącznie do 20 przetargów; inwestorzy zgłosili się do siedmiu z nich. Wadia uprawniające do udziału w przetargach wpłaciło dziesięć firm. Niewylicytowany majątek zostanie wystawiony do sprzedaży na aukcjach jeszcze w tym roku.

Zarządca powiedział, że za cały majątek stoczni oszacowany na ok. 280 mln zł w przetargach udało się uzyskać łączna kwotę ok. 416 mln zł. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży majątku zostaną przeznaczone na spłatę wierzycieli.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24