Kupcy oglądali szczecińską stocznię

Najnowsze

Aktualizacja:

Przedstawiciele norweskiej stoczni Ulstein oglądali w środę majątek stoczni Szczecińskiej Nowa pod kątem ewentualnego zakupu – poinformował prezes Stoczni Andrzej Markowski. W poniedziałek mają zostać ogłoszone przetargi na sprzedaż majątków stoczni w Szczecinie i Gdyni.

- Przypuszczam, że Norwegowie będą chcieli tu budować statki - powiedział prezes Markowski. Jak dodał, Ulstein to niewielka stocznia, ale z ponad 90-letnią tradycją, od wielu lat współpracująca ze stocznią w Szczecinie. - To solidna, rodzinna firma - dodał Markowski.

- Norwegowie są pierwszymi zainteresowanymi z branży okrętowej, już wcześniej przymierzali się do majątku stoczni wraz z Mostostalem Chojnice. Teraz stocznia Ulstein jest zainteresowana samodzielnym zainwestowaniem w szczeciński zakład - dodał prezes.

Jak powiedział Markowski, w ostatnich dniach stocznię szczecińską oglądają potencjalni nabywcy – głównie z firm zajmujących się produkcją wielkogabarytowych konstrukcji metalowych.

Władze Szczecina: pomożemy!

Przedstawiciele stoczni Ulstein spotkali się również z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem. - Prezydent podkreślił rolę stoczni dla miasta, regionu i gospodarki narodowej. Stwierdził, że utrzymanie produkcji stoczniowej jest niezwykle istotne. Wyraził zadowolenie, że tak poważna firma jest zainteresowana szczecińską stocznią. Zadeklarował, że jeśli Ulstein weźmie udział w przetargu na nabycie majątku stoczni i wygra go, miasto udzieli mu wszelkiej możliwej pomocy – poinformował dziennikarzy po spotkaniu Piotr Landowski z biura prasowego Urzędu Miasta.

Nieubłagana Bruksela

W listopadzie ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, jakiej polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

W piątek do Agencji Rozwoju Przemysłu wpłynęły plany sprzedaży majątku stoczni Szczecin i Gdynia. Przekazał je do zatwierdzenia tzw. zarządca kompensacji (firma Bud-Bank Leasing z Warszawy), odpowiedzialny za wycenę, podział oraz sprzedaż majątku obu zakładów.

W najbliższy poniedziałek zostanie ogłoszony otwarty, publiczny, nieograniczony przetarg na sprzedaż majątków stoczni szczecińskiej i gdyńskiej. Proces sprzedaży majątku zakładów ma się zakończyć 31 maja 2009 r. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku oraz zwolnieniami zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia. Specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.

Źródło: PAP