Najnowsze

Kup sobie dok albo bocznicę

Najnowsze

TVN24Stocznia Gdynia znów się wyprzedaje

W poniedziałek ukażą się w prasie ogłoszenia dotyczące przetargów na sprzedaż części majątku stoczni Gdynia, które nie znalazły w ubiegłym roku nabywców - informuje zarządca kompensacji Roman Nojszewski. Przetargi mają się odbyć 15 września. Do kupienia będzie m.in. duży dok o wartości ok. 100 mln zł, ośrodek wypoczynkowy Wieżyca, zaplecze magazynowo-administracyjne oraz bocznica kolejowa.

Na sprzedaż będą wystawione:

- duży dok, - budynek administracyjny z zapleczem magazynowym, - droga asfaltowa dla ciężkiego transportu, - bocznica kolejowa, - tereny po byłej elektrociepłowni,

- ośrodek wypoczynkowy Wieżyca. Zarządca kompensacji zapowiedział, że zainteresowani przetargami inwestorzy będą mogli składać oświadczenia rejestracyjne i wadia do 6 września. Dodał, że wadia będą stanowiły 10 proc. wartości aktywa wystawianego na licytacji.

Przygotowany przez zarządcę kompensacji zmieniony plan sprzedaży niesprzedanych w ubiegłym roku aktywów stoczni Gdynia zatwierdził prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski. W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło 25 z 37 pakietów majątku gdyńskiej stoczni.

Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów stoczni Gdynia i Szczecin zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska - jako pierwsza informowała o tym TVN24.

Stocznie na wyprzedaży

Kontynuowanie sprzedaży stoczniowych aktywów ma się odbywać zgodnie z tzw. specustawą stoczniową oraz wymogami Komisji Europejskiej. Chodzi o sprzedaż części majątku stoczni w otwartych, nieograniczonych przetargach, gdzie o wyłonieniu zwycięzcy decydowałaby najwyższa cena.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.

W maju 2009 r. katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24