Kulczyk znalazł w Afryce gigantyczne złoża gazu

Najnowsze

TVN24Kulczyk ma nosa do gazu

Ophira - spółka, której współwłaścicielem jest najbogatszy Polak Jan Kulczyk, odkryła w Tanzanii ogromne złoża gazu. Wstępne szacunki pokazują, że w sumie Ophira może mieć w Tanzanii więcej surowca niż jest gazu łupkowego w całej Polsce - pisze "Puls Biznesu".

Jak zauważa "PB". kiedy w 2006 r. Jan Kulczyk, poprzez Kulczyk Investments (KI), kupował pakiet 13 proc. w Ophirze, największej spółce poszukiwawczej w rejonie Afryki Wschodniej, płacił około 400 mln zł.

Teraz jego pakiet ma wartość, 1,2 mld zł. Wszystko dzięki informacjom o wielkim odkryciu w Tanzanii, gdzie Ophir znalazł czwarte już gigantyczne złoże gazu.

Łącznie cztery ostatnie odkrycia Ophiru dają szacunkową objętość około 200 mld m sześc. gazu, a ich potencjał to aż 849 miliardów metrów sześciennych. Oznacza to, że mogą zawierać więcej surowca niż złoża łupków w Polsce (wg PIG mamy najprawdopodobniej od 346 do 768 mld m sześc.).

- To jedne z największych odkryć węglowodorów dokonanych w Afryce w ciągu ostatnich lat - mówi "PB" Jarosław Pączek, odpowiedzialny za ten projekt w Kulczyk Investments.

Źródło: "Puls Biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24