Kulczyk kupił kopalnię złota w Namibii

Najnowsze

tvn24 | TVN24Jan Kulczyk zapowiada, że kupno kopalni złota to pierwszy etap realizacji strategii Kulczyk Investments

Za 110 mln dolarów fundusz z portfela polskiego miliardera Jana Kulczyka kupił jedyną kopalnię złota w Namibii. Wydobywa ona około 70 tys. uncji rocznie tego kruszczu.

Jak informuje "Puls Biznesu" spółka AngloGold Ashanti kosztowała 110 mln dolarów. Kupił ją fundusz QKR, w który Kulczyk i Qatar Investment Authority zainwestowało pod koniec 2012 roku po 250 mln dolarów.

Ogromne zyski

- Zakup kopalni złota w Namibii, która ma jedne z największych na świecie zasobów bogactw mineralnych, jest pierwszym efektem realizacji naszej strategii – mówi "PB" Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments. Zakupiona spółka jest właścicielem kopalni złota Navachab w Namibii. To jedyna kopalnia w tym kraju. Działa od 1998 roku. Wydobycie prowadzone jest metodą odkrywkową. Jej zasoby, według stanu na 2012 rok, wyniosły 4,4 mln uncji złota i 2,1 mln uncji rud złotonośnych. W ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku wydobyto tam 46 tys. uncji złota. Wartość tego szlachetnego metalu wyceniana jest obecnie na około 60 mln dolarów.

Kolejna inwestycja

Kulczyk Investmets prowadzi w Afryce ponad 20 projektów poszukiwawczo-wydobywczych. Pierwszą inwestycją KI na tym kontynencie było kupno 40 proc. akcji spółki Neconde, która wydobywa około 25 tys. baryłek ropy dziennie w Nigerii.

Autor: msz/klim/ / Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24