Kulczyk buduje elektrownię na Pomorzu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Północna Polska ma deficyt energii elektrycznej

Na początku 2016 roku zostanie oddany do użytku pierwszy z dwóch bloków elektrowni węglowej w gminie Pelplin ma Pomorzu. Budowa ma się rozpocząć na początku 2012 roku. Spółka Elektrownia Północ należąca do Kulczyk Investments szacuje koszt inwestycji na 12-15 mld zł.

Elektrownia powstanie w miejscowości Rajkowy, w gminie Pelplin. Siłownia z infrastrukturą ma zająć teren o powierzchni ok. 200 ha położony nad Wisłą. Przy budowie elektrowni zatrudnienie może znaleźć nawet 3 tys. osób. Na stałe do jej obsługi oraz w firmach kooperujących potrzebnych będzie około tysiąca osób.

Węgiel dostarczy Bogdanka

Członek zarządu spółki Elektrownia Północ Jacek Strzelecki podkreślił, że "o węgiel i kontrakty sprzedażowe energii spółka się nie obawia". Poinformował, że prowadzone są rozmowy z kopalnią węgla Bogdanka na dostarczenie surowca w ilości pokrywającej 80 proc. zapotrzebowania elektrowni. Inwestor jest także przygotowany na transport surowca z Rosji oraz z portów w Gdańsku i Szczecinie.

Elektrownia Północ rocznie będzie potrzebować do 5 mln ton węgla.

Strzelecki jest przekonany, że nie będzie miała problemów ze znalezieniem odbiorców energii. - Największe koncerny światowe są zainteresowane kupnem energii przez 15 lat - podkreślił.

Ma być bezpieczna dla środowiska

Kilka dni temu inwestor uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy elektrowni. Przedstawiciele inwestora podczas spotkania podkreślili, że "pod względem ochrony środowiska będzie to obiekt nie mający swego odpowiednika w Polsce". -

Będą zachowane wszelkie wymagania w zakresie ochrony środowiska przewidziane przez Unię Europejską na 2020 rok - podkreślił Strzelecki.

Obecna na spotkaniu dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku Hanna Dzikowska potwierdziła, że "instalacja jest bardzo nowoczesna, będą zastosowane piece pyłowe, dzięki którym nie będzie odpadów paleniskowych, a powstaje produkt, który będzie wykorzystany w budownictwie".

Podkreśliła, że elektrownia "nie powoduje konfliktów przyrodniczych". Inwestycja wkracza jednak w chronione środowisko Natura 2000 w Dolinie Wisły. W ocenie Dzikowskiej, zabezpieczenie inwestycji w zakresie poboru wody i odprowadzenia ścieków technologicznych jest wystarczające i nie będzie powodowało większego oddziaływania.

Gmina widzi swoją szansę

Inwestor rozpoczął już rozmowy ze spółką PSE Operator na temat przyłączenia Elektrowni Północ do Krajowej Sieci Energetycznej.

Członek Zarządu spółki Elektrownia Północ, Karol Pawlak poinformował, że w sprawie finansowania inwestycji prowadzone są rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnych oraz Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

Burmistrz Pelplina, Andrzej Stanuch zaznaczył, że inwestycja będzie miał ogromne znaczenie dla rozwoju gminy i mieszkańców.

- To są przede wszystkim miejsca pracy; teraz mamy bardzo wysokie, 16-procentowe bezrobocie - powiedział.

Będzie jeszcze więcej elektrowni

Także nad Wisłą na terenie gminy Gniew (Pomorskie) w miejscowości Opalenie elektrownię węglową chce zbudować skandynawski koncern Vattenfall. Pierwszy blok siłowni o mocy 1600 MW ma być oddany do użytku na przełomie 2015 i 2016 roku.

Województwo pomorskie swoje zapotrzebowanie na energię w ok. 70 proc. pokrywa importem z centrum i południa kraju.

Spółka Elektrownia Północ należy do międzynarodowej grupy Kulczyk Investments działającej głównie w sektorach: ropa naftowa i gaz, surowce mineralne, wytwarzanie energii, dystrybucja oraz obrót energią elektryczną i gazem. Grupa zrealizowała inwestycje o wartości 3 mld USD.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24